13. emerytura 2022. Seniorzy mogą otrzymać niższe świadczenie. Ile wyniesie?

Sprawdź, ile wyniesie 13. emerytura w 2022 roku. Wyjaśniamy, którzy seniorzy mogą otrzymać mniejsze świadczenie.

"Trzynasta emerytura po raz pierwszy wypłacona została w 2019 r., a od 2020 r. jest gwarantowana w ustawie jako dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla wszystkich emerytów i rencistów - bez kryterium dochodowego" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W 2021 roku wypłata 13. emerytur rozpoczęła się w kwietniu.

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

13. emerytura 2022. Ile wyniesie świadczenie?

W 2021 roku trzynastka wynosiła 1022,30 zł na rękę (1250,88 zł brutto) i była równa wysokości najniższego świadczenia. Rząd ustalił już w planie budżetowym na 2022 roku ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na wypłatę 13. emeryturyWaloryzacja świadczenia została wstępnie oszacowana na 4,89 proc. Oznacza to, że wzrośnie emerytura minimalna, a co za tym idzie 13. emerytura.

Wiele wskazuje jednak na to, że trzynastka w 2022 roku będzie niższa niż w 2021 roku. 13. emerytura w 2022 roku powinna wynieść 1312 zł brutto jest ona jednak wypłaca razem ze świadczeniem emerytalnym lub rentowym, a wyższa kwota minimalna sprawi, że zostanie przekroczona kwota zwolniona z podatku. W nowym systemie jest to 2500 złotych, oznacza to, że przy części świadczeń kwota ta zostanie przekroczona. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Według wyliczeń ekonomistów senior, który otrzyma łącznie 3500 złotych brutto, to od tysiąca złotych nadwyżki potrącone zostanie 26 proc. podatku. Oznacza to, że realna kwota trzynastki wyniesie 1013 zł na rękę.  

2022 New Year's Eve Times Square PerformancesSylwester z omikronem w tle. Tak świat przywitał Nowy Rok [GALERIA]

Zmianach podatkowych i ulgach dla seniorów od 2022 roku

Według szacunku rządu w przyszłym roku dwie trzecie emerytów nie zapłaci podatku dochodowego. To efekt nowelizacji ustaw podatkowych w ramach programu Polski Ład. Minister rodziny Marlena Maląg wyjaśniła, że seniorzy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, ale chcą nadal pracować i jeszcze nie pobierają emerytury, nie zapłacą podatku dochodowego. - Kiedy rozpoczęliśmy rządy, przywróciliśmy poprzedni wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale nie wszyscy nasi seniorzy, kiedy osiągną ten wiek, chcą przejść na emeryturę. Wielu przede wszystkim chce dzielić się dalej swoją wiedzą, doświadczeniem i wprowadzać na rynek pracy młode pokolenie - podkreśliła Marlena Maląg. Podatku dochodowego seniorzy nie zapłacą do kwoty 85 tysięcy 528 złotych, może ona wzrosnąć o kolejne 30 tysięcy, jeśli rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Skorzystają z tego pracujący na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i prowadzący działalność gospodarczą.

Zdjęcie ilustracyjneEmerytura a umowa zlecenie. 72-latek ma świadczenie niższe o tysiąc zł

Więcej o: