Kiedy powrót do szkoły po przerwie świątecznej? Kiedy koniec nauki zdalnej?

Już wkrótce pożegnamy 2021 rok, a wraz z nim zimową przerwę świąteczną. Kiedy powrót do nauki? Kiedy zakończy się nauka zdalna, a uczniowie znów zasiądą w szkolnych ławach? Odpowiadamy.

Przerwa świąteczna w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych rozpoczęła się 23 grudnia, na dzień przed Wigilią. Z kalendarza na rok szkolny 2021/2022, który opublikowało Ministerstwo Edukacji i Nauki, wynika, że zakończy się ona 31 grudnia. Czy to oznacza, że uczniowie wrócą do nauki już 1 stycznia? Odpowiedź jest prosta - nie. 1 stycznia to sobota, ale także dzień ustawowo wolny od pracy. 2 stycznia wypada z kolei w niedzielę, co oznacza, że przerwa świąteczna zakończy się de facto w poniedziałek 3 stycznia. Warto jednak pamiętać że w czwartek 6 stycznia wypada kolejny wolny dzień - święto Trzech Króli

Zobacz wideo Szkoła w czasie pandemii. Czy należy ograniczyć podstawy programowe?

Nauka zdalna. Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Decyzja wciąż nie zapadła 

7 grudnia przedstawiciele polskiego rządu ogłosili nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Zapowiedziano wówczas m.in., że od 20 grudnia 2021 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie. Kiedy skończy się nauka zdalna? Pierwotny plan zakładał, że stanie się to 9 stycznia 2022 r. Dalsze decyzje w tej sprawie nie zostały jeszcze podjęte, ale rządzący nie wykluczają żadnego scenariusza. 

- Nasze prognozy, które widzimy na modelach, mówią o tym, że ewentualne przesilenie, czyli sytuacja, w której na masową skalę zacznie pojawiać się Omikron i będzie dominował, jeśli chodzi o strukturę nowych zakażeń, zacznie się pod koniec stycznia. Jeżeli ten scenariusz byłby realizowany, to dzieci raczej do szkoły wrócą na ten krótki czas, bo czekają nas ferie. Natomiast jeśli byśmy widzieli, że przyspieszenie epidemiczne ma miejsce wcześniej, wtedy będziemy musieli podejmować bardziej krytyczne decyzje - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w czwartek 30 grudnia. 

- Wydaje się, że ta decyzja dotycząca powrotu 10 stycznia zapadnie w tygodniu poprzedzającym, czyli między Nowym Rokiem a świętem Trzech Króli - zapowiadał z kolei sekretarz stanu w ministerstwie edukacji Włodzimierz Bernacki w dniu 21 grudnia. 

Więcej o: