- Ten projekt ustawy dedykujemy wszystkim druhnom i druhom, którzy na co dzień - w dzień i w nocy - są gotowi walczyć z zagrożeniami, dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, najbliższych - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Prezydent Andrej Duda podpisał 27 grudnia ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która wprowadza świadczenie ratownicze dla ochotników. Dodatkowe pieniądze otrzymają mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, a kobiety pięć lat wcześniej. Jednak, żeby otrzymać świadczenie, należy spełnić jeden warunek. W przypadku mężczyzn przez co najmniej 25 lat brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych, z kolei kobiety muszą pełnić służbę przez co najmniej 20 lat. "Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Dodatkowe świadczenie otrzymają również ochotniczy ratownicy górscy, po spełnieniu takich samych wymagań, jak w przypadku strażaków z OSP.
Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Dodatek będzie wypłacany co miesiąc przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z puli Zakładu Emerytalno - Rentowego MSWiA.
Według szacunku rządu w przyszłym roku dwie trzecie emerytów nie zapłaci podatku dochodowego. To efekt nowelizacji ustaw podatkowych w ramach programu Polski Ład. Minister rodziny Marlena Maląg wyjaśniła, że seniorzy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, ale chcą nadal pracować i jeszcze nie pobierają emerytury, nie zapłacą podatku dochodowego.
- Kiedy rozpoczęliśmy rządy, przywróciliśmy poprzedni wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale nie wszyscy nasi seniorzy, kiedy osiągną ten wiek, chcą przejść na emeryturę. Wielu przede wszystkim chce dzielić się dalej swoją wiedzą, doświadczeniem i wprowadzać na rynek pracy młode pokolenie - podkreśliła Marlena Maląg.
Podatku dochodowego seniorzy nie zapłacą do kwoty 85 tysięcy 528 złotych, może ona wzrosnąć o kolejne 30 tysięcy, jeśli rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Skorzystają z tego pracujący na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i prowadzący działalność gospodarczą.