Emerytury - dodatkowe 200 zł miesięcznie dla niektórych emerytów. Jakie warunki trzeba spełnić?

Emeryci otrzymają dodatkowe 200 złotych. To kolejne dodatkowe świadczenie dla seniorów, jednak tylko wąska grupa osób je otrzyma. Dowiedz się, czy spełniasz niezbędny warunek.

- Ten projekt ustawy dedykujemy wszystkim druhnom i druhom, którzy na co dzień - w dzień i w nocy - są gotowi walczyć z zagrożeniami, dbać o bezpieczeństwo swoich sąsiadów, najbliższych - podkreślił szef MSWiA Mariusz Kamiński. 

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura. Komu przysługuje dodatkowe 200 złotych? 

Prezydent Andrej Duda podpisał 27 grudnia ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która wprowadza świadczenie ratownicze dla ochotników. Dodatkowe pieniądze otrzymają mężczyźni po ukończeniu 65. roku życia, a kobiety pięć lat wcześniej. Jednak, żeby otrzymać świadczenie, należy spełnić jeden warunek. W przypadku mężczyzn przez co najmniej 25 lat  brać czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych, z kolei kobiety muszą pełnić służbę przez co najmniej 20 lat. "Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa, nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez  Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie. Dodatkowe świadczenie otrzymają również ochotniczy ratownicy górscy, po spełnieniu takich samych wymagań, jak w przypadku strażaków z OSP.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dodatek będzie wypłacany co miesiąc przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji z puli Zakładu Emerytalno - Rentowego MSWiA.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

Emeryci nie zapłacą podatku dochodowego 

Według szacunku rządu w przyszłym roku dwie trzecie emerytów nie zapłaci podatku dochodowego. To efekt nowelizacji ustaw podatkowych w ramach programu Polski Ład. Minister rodziny Marlena Maląg wyjaśniła, że seniorzy, którzy nabyli uprawnienia emerytalne, ale chcą nadal pracować i jeszcze nie pobierają emerytury, nie zapłacą podatku dochodowego.

- Kiedy rozpoczęliśmy rządy, przywróciliśmy poprzedni wiek emerytalny - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale nie wszyscy nasi seniorzy, kiedy osiągną ten wiek, chcą przejść na emeryturę. Wielu przede wszystkim chce dzielić się dalej swoją wiedzą, doświadczeniem i wprowadzać na rynek pracy młode pokolenie - podkreśliła Marlena Maląg.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej tarczy antykryzysowej dla firmEmeryci i kiepsko opłacani pracownicy. Oni wygrają na Polskim Ładzie najwięcej. Ile dostaną?

Podatku dochodowego seniorzy nie zapłacą do kwoty 85 tysięcy 528 złotych, może ona wzrosnąć o kolejne 30 tysięcy, jeśli rozliczają się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Skorzystają z tego pracujący na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia i prowadzący działalność gospodarczą.

Więcej o: