"Po galopujących w skali całego kraju cenach śmieci i prądu to kolejna niespodzianka od PiS dla mieszkańców. A gdzie tarcza ochronna obiecywana im przez rząd?" - napisał 29 grudnia na Facebooku Rafał Trzaskowski.
Wielu Polaków korzysta z gazu w różnorakich celach. Jedni wyłącznie gotują z użyciem gazu, inni zaś ogrzewają domy gazem i grzeją wodę, by móc wziąć ciepły prysznic. Podwyżki cen dotkną więc wielu z nas. Co robić, by płacić mniejsze rachunki?
Aby zmniejszyć użycie gazu przy ogrzewaniu gazowym, warto zacząć od odsłonięcia grzejników. Zasłonięcie ich meblami bądź grubymi zasłonami sprawi, że ciepłe powietrze nie będzie mogło w pełni przedostać się do ogrzewanego pomieszczenia.
Kolejnym najczęściej popełnianym przez Polaków błędem jest zbyt długie wietrzenie pomieszczeń. Optymalny czas, który nie pozwoli na wychłodzenie, to 10 minut. Warto wiedzieć, że otwierając okno, należy w tym czasie zakręcić grzejnik. W oszczędzaniu na gazie istotne jest również utrzymywanie stałej temperatury. Zdecydowanie nie warto ochładzać pomieszczenia, by następnie bardzo mocno je ogrzewać.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Aby zaoszczędzić na gazie potrzebnym do grzania wody, warto zdecydować się na prysznic, a nie na kąpiel. Wówczas koszt ogrzania wody jest nawet do cztery razy mniejszy. Oszczędzić na gazie można również podczas gotowania. Warto wybrać garnki ze stali szlachetnej, które szybciej się nagrzewają, a podczas gotowania wody w czajniku, wlać tyle wody, ile potrzebujemy, by skrócić czas nagrzewania.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę PGNiG Obrót Detaliczny dla odbiorców w gospodarstwach domowych 17 grudnia 2021 roku. "Jest to jednocześnie pierwsza taryfa zatwierdzona na podstawie szczególnego mechanizmu wprowadzonego w celu minimalizowania podwyżek cen gazu dla odbiorców w gospodarstwach domowych" - czytamy w komunikacie opublikowanym przez URE. Pozwala to na ograniczenie podwyżek cen za sprawą przeniesienia części kosztów na trzy kolejne lata.
W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., jednak stawki opłat abonamentowych, jak informuje Urząd Regulacji Energetyki, nie zmienią się. "Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw" - wyjaśnia Urząd Regulacji Energetyki.
Zgodnie z wyliczeniami, osoby, które korzystają z gazu do gotowania, zapłacą o 41 proc. więcej, czyli około 9 złotych więcej w porównaniu do poprzedniego roku. Osoby korzystające z taryfy W 2.1 zapłacą o 54 proc. więcej za gaz, czyli o 56 zł. Dużo więcej zapłacą jednak osoby, które ogrzewają gazem dom. Czeka ich podwyżka o 58 proc., co oznacza, że miesięcznie rachunki pójdą w górę o ok. 174 złote.