Badanie krwi. Czy przed wolno pić wodę lub kawę? Jak się przygotować?

Badanie krwi dla wielu osób jest stresujące - nie tylko przez myśl o igle, ale także przez konieczność odpowiedniego przygotowania. Nasuwa się wiele pytań, m.in. o to, czy przed badaniem krwi wolno pić wodę lub kawę. Odpowiadamy.
Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Badanie krwi powinniśmy wykonywać mniej więcej co roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Niestety bardzo często ignorujemy nasze zdrowie i wszelkie kontrole organizmu. Warto wiedzieć, że na wpływ wyników badania krwi ma wiele czynników. Ważne jest wszystko, co robimy na 24 godziny przed wizytą. Sprawdź, jak się przygotować.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Czy przed badaniem krwi można pić wodę lub kawę?

Przed badaniem lekarze wręcz zalecają picie wody. Przez słabe nawodnienie specjaliście trudno będzie wbić igłę i pobrać materiał. A co z kawą? Powinno się jej unikać tak samo, jak herbaty. Zawartość kofeiny i rozpuszczalnej materii roślinnej w wymienionych napojach może przeszkodzić w prawidłowym oznaczeniu parametrów. Sok również zaburzy wyniki badania.

Jak się przygotować do badania? Bądź na czczo!

Posiłki spożywane w dniu poprzedzającym badanie powinny być lekkostrawne. Rano, w dniu pobrania krwi, nie należy pić kawy, żuć gumy, czy palić papierosów.

"Poszczególny czas powstrzymywania się od pokarmu jest różny dla poszczególnych oznaczeń. Średnio okres ten wynosi od 8 do 12, a nawet 14 godzin. Najlepiej, aby w dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek zjeść o godzinie 18" - czytamy na stronie apteki Gemini.

Co w przypadku, kiedy nie udało się utrzymać odpowiedniej przerwy w posiłkach? "Najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie badań na inny dzień. Najbezpieczniejszy będzie termin oddalony od poprzedniego o około 48 h, by organizm zdążył wrócić do swojego rytmu" - radzą eksperci z portalu uPacjenta.

Więcej o: