Badanie krwi powinniśmy wykonywać mniej więcej co roku, chyba że lekarz zaleci inaczej. Niestety bardzo często ignorujemy nasze zdrowie i wszelkie kontrole organizmu. Warto wiedzieć, że na wpływ wyników badania krwi ma wiele czynników. Ważne jest wszystko, co robimy na 24 godziny przed wizytą. Sprawdź, jak się przygotować.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Przed badaniem lekarze wręcz zalecają picie wody. Przez słabe nawodnienie specjaliście trudno będzie wbić igłę i pobrać materiał. A co z kawą? Powinno się jej unikać tak samo, jak herbaty. Zawartość kofeiny i rozpuszczalnej materii roślinnej w wymienionych napojach może przeszkodzić w prawidłowym oznaczeniu parametrów. Sok również zaburzy wyniki badania.
Posiłki spożywane w dniu poprzedzającym badanie powinny być lekkostrawne. Rano, w dniu pobrania krwi, nie należy pić kawy, żuć gumy, czy palić papierosów.
"Poszczególny czas powstrzymywania się od pokarmu jest różny dla poszczególnych oznaczeń. Średnio okres ten wynosi od 8 do 12, a nawet 14 godzin. Najlepiej, aby w dniu poprzedzającym badanie ostatni posiłek zjeść o godzinie 18" - czytamy na stronie apteki Gemini.
Co w przypadku, kiedy nie udało się utrzymać odpowiedniej przerwy w posiłkach? "Najlepszym rozwiązaniem będzie przełożenie badań na inny dzień. Najbezpieczniejszy będzie termin oddalony od poprzedniego o około 48 h, by organizm zdążył wrócić do swojego rytmu" - radzą eksperci z portalu uPacjenta.