Boże Narodzenie 2021. Do kiedy powinna stać choinka? Kiedy rozebrać drzewko?

Minął czas świąt Bożego Narodzenia, w związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie: Do kiedy właściwie powinna stać choinka? Czy jest wyznaczony moment, w którym powinniśmy rozebrać z ozdób świąteczne drzewko? Odpowiadamy.

Przystrajanie choinki, w niektórych domach przypada na kilka dni (czy nawet tygodni) przed świętami, a w innych dopiero na dzień Wigilii. Podobnie jest nieco z rozbieraniem świątecznego drzewka, które tak naprawdę, każdy dopasuje indywidualnie do własnych potrzeb czy żywotności choinki. Według tradycji są jednak trzy daty, które wyznaczają ten moment. Jest nimi: 6 stycznia, pierwsza niedziela po 6 stycznia oraz 2 lutego. Co oznaczają?

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Święta Bożego Narodzenia. Kiedy rozebrać choinkę?

Zgodnie z tradycją pierwszym dniem, który może wyznaczać moment rozebrania choinki oraz schowanie z powrotem do szafy świątecznych ozdób jest Objawienie Pańskie, czyli tzw. święto Trzech Króli. Wypada ono zawsze 6 stycznia, a zwyczaj rezygnowania w ten dzień ze świątecznego wystroju cieszy się popularnością zwłaszcza wśród osób starszych.

Miasto z piernika w Kolejkowie we Wrocławiu Wrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Drugą popularną datą w Kościele, która kończy okres świąteczny jest święto Chrztu Jezusa Chrystusa, nazywane także świętem Chrztu Pańskiego. Wypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli, czyli w tym roku będzie to dokładnie 9 stycznia.

Więcej wiadomości na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Konkurs Szopek Krakowski (zdjęcie ilustracyjne) =Ruszył Konkurs Szopek Krakowskich. Część z nich jest ogrodzona drutem

Ostatnią datą według tradycji, w której powinniśmy zamknąć okres świąt Bożego Narodzenia jest Ofiarowanie Pańskie, znane również pod nazwą święta Matki Boskiej Gromnicznej. Przez wierzących Kościoła katolickiego obchodzone jest zawsze w dzień 2 lutego. To również data dla tych, którzy choinką oraz bożonarodzeniową atmosferą chcą cieszyć się jak najdłużej. 

Więcej o: