Przystrajanie choinki, w niektórych domach przypada na kilka dni (czy nawet tygodni) przed świętami, a w innych dopiero na dzień Wigilii. Podobnie jest nieco z rozbieraniem świątecznego drzewka, które tak naprawdę, każdy dopasuje indywidualnie do własnych potrzeb czy żywotności choinki. Według tradycji są jednak trzy daty, które wyznaczają ten moment. Jest nimi: 6 stycznia, pierwsza niedziela po 6 stycznia oraz 2 lutego. Co oznaczają?
Zgodnie z tradycją pierwszym dniem, który może wyznaczać moment rozebrania choinki oraz schowanie z powrotem do szafy świątecznych ozdób jest Objawienie Pańskie, czyli tzw. święto Trzech Króli. Wypada ono zawsze 6 stycznia, a zwyczaj rezygnowania w ten dzień ze świątecznego wystroju cieszy się popularnością zwłaszcza wśród osób starszych.
Drugą popularną datą w Kościele, która kończy okres świąteczny jest święto Chrztu Jezusa Chrystusa, nazywane także świętem Chrztu Pańskiego. Wypada w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli, czyli w tym roku będzie to dokładnie 9 stycznia.
Więcej wiadomości na temat tradycji świąt Bożego Narodzenia znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Ostatnią datą według tradycji, w której powinniśmy zamknąć okres świąt Bożego Narodzenia jest Ofiarowanie Pańskie, znane również pod nazwą święta Matki Boskiej Gromnicznej. Przez wierzących Kościoła katolickiego obchodzone jest zawsze w dzień 2 lutego. To również data dla tych, którzy choinką oraz bożonarodzeniową atmosferą chcą cieszyć się jak najdłużej.