Andrzej Duda weźmie udział w obchodach nowego święta państwowego 27 grudnia. Czy to dzień wolny od pracy?

Andrzej Duda weźmie udział w pierwszych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, upamiętniających zwycięski zryw z lat 1918-1919. Powstanie było wyrazem dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciwu wobec nasilającej się germanizacji. Ustawę, aby 27 grudnia został zapisany w kalendarzu jako święto państwowe, przyjął prezydent 23 listopada 2021 roku. Czy jest to dzień wolny od pracy?
Zobacz wideo Jak poradziła sobie Polska z kryzysem na granicy? Aleksander Kwaśniewski ocenia

Andrzej Duda weźmie udział w poznańskich obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które przypadają na poniedziałek 27 grudnia. Główne uroczystości 103. rocznicy zrywu z udziałem prezydenta rozpoczną się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich o 16:30. Jednak ich początek nastąpi znacznie wcześniej. O 11:15 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan złożone zostaną kwiaty na mogiłach generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego oraz przy tablicach: Franciszka Ratajczaka, Ignacego Jana Paderewskiego, 15. Pułku Ułanów Poznańskich i Marynarzy Powstańców Wielkopolskich. Kiedy wybije 16:49, ze wszystkich parafii miasta wybrzmią dzwony kościelne.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

NASA Space TelescopeHubble zadziwiał i zachwycał. Teleskop Webba będzie jeszcze potężniejszy. Najlepsze zdjęcia

Nowe święto państwowe 27 grudnia. Czy będzie to dzień wolny od pracy?

Ustawa o ustanowieniu nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego - została wniesiona do Sejmu w odpowiedzi na apel samorządowców oraz działaczy z m.in.: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakładów Kórnickich, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Wraz z zatwierdzeniem ustawy, pojawiło się pytanie, czy nowe święto państwowe będzie dniem wolnym od pracy. W Polsce mamy ich łącznie 13. Niestety 27.12 nie zasili ich puli. Jak tłumaczył decyzję Andrzej Duda w wywiadzie dla "Głosu Wielkopolskiego": - Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta.

Pogoda na dziś - poniedziałek 27 grudniaPogoda na dziś - poniedziałek 27 grudnia. W nocy w Tyliczu -24 stopnie

Więcej o: