Wigilia 2021. Gdzie kupić opłatek? Jaka jest jego symbolika?

Wigilia 2021. Przy kolacji wigilijnej nie może zabraknąć opłatka, którym podzielimy się ze swoimi bliskimi podczas składania im życzeń. Nie wiesz, gdzie go kupić? Podpowiadamy.

Opłatek wigilijny to jeden z nieodłącznych dla chrześcijan elementów wigilii Bożego Narodzenia. Już niebawem zasiądziemy do kolacji i wspólnego świętowania przy wigilijnym stole, na którym nie może zabraknąć tego elementu. Gdzie kupić opłatek?

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Wigilia 2021. Gdzie kupić opłatek? 

Wigilijny opłatek kupić możemy przede wszystkim w kościele. Możemy go jednak znaleźć również w sklepach z dewocjonaliami, marketach oraz w sklepach internetowych. Jeśli jeszcze nie zaopatrzyłeś się w opłatek, niestety na zamówienie internetowe jest już zdecydowanie za późno, warto jednak zajrzeć do marketów. Cena opłatka to ok. 10 zł za paczuszkę. Warto zadbać o to, aby opłatek został zakupiony ze sprawdzonego źródła oraz został poświęcony. 

Więcej posobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Strzelanina w sklepie Burlington w Los AngelesUSA. Policja przypadkiem zastrzeliła 14-latkę. Kula przebiła ścianę [ZDJĘCIA]

Wigilia 2021. Czym jest opłatek? Co symbolizuje? 

Opłatek to nic innego jak po prostu cienki biały płatek chlebowy. Jest on wypiekany z białej mąki z dodatkiem wody. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, zanim zasiądziemy do kolacji wigilijnej, dzielimy się z bliski opłatkiem i składamy sobie wzajemnie szczere życzenia. 

Tradycja dzielenia się opłatkiem pochodzi z pierwszych wieków po narodzinach Chrystusa. Łamanie się opłatkiem jest zwyczajem obecnym nie tylko w Polsce, ale też Włoszech, na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Słowacji czy w Czechach. Nazwa opłatek pochodzi od łacińskiego "oblatum", co oznacza dar ofiarny. 

Wigilia 2021. Po co wypieka się kolorowy opłatek? 

Wśród zwykłego opłatka w opakowaniu można znaleźć też pojedyncze kolorowe sztuki. Nie są one poświęcone, wypieka się je z myślą o zwierzętach. Opłatkiem ze zwierzętami dzielimy się co najmniej od XVI wieku. Po co? Miało to ustrzec przydomowych pupili przed zarazą. Dzięki niemu miały też przemówić ludzkim głosem. 

Świąteczna szopka (zdjęcie ilustracyjne)Rymowane życzenia na Boże Narodzenie 2021. Piękne rymowanki i wierszyki

Więcej o: