Wigilia 2021. Czy w Wigilię można jeść mięso? Czy tego dnia obowiązuje post?

Wigilia Bożego Narodzenia przed nami. Czy możemy tego dnia zjeść mięso? Jak się okazuje, w tym roku post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje nie tylko ze względu na tradycję, ale też z uwagi na prawo kościelne.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia to dzień, kiedy tradycyjnie na stołach Polaków znaleźć możemy 12 tradycyjnych potraw. W żadnej z nich - zgodnie z tradycją - nie znajdziemy jednak mięsa ssaków czy ptaków. Tego dnia na stole królują ryby, bigos, pierogi z kapustą czy barszcz z uszkami. 

Zobacz wideo Chrupiąca ryba z sosem tatarskim

Wigilia 2021. W tym roku post jest obowiązkowy. Dlaczego? 

Zgodnie z prawem kanonicznym, które zostało uchwalone w 1983 roku, w wigilijny wieczór zezwala się na jedzenie pokarmów mięsnych. Zachowanie postu obowiązkowe jest natomiast w takie dni jak Środa Popielcowa czy piątek przed świętami wielkanocnymi. 

W tym roku wigilia jest jednak wyjątkowa, bo wypada w piątek, czyli w dzień, w który zazwyczaj wiernych obowiązuje post. "W tym roku wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który w Kościele jest dniem pokutnym, 24 grudnia należy zachować post nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na literę kościelnego prawa" - tłumaczył rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak cytowany przez rmf24.pl

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje przez cały dzień. Nie jest też znoszona przez obchody liturgiczne, które należą do następnego dnia - wyjaśnił duchowny

Choć Kościół nie zabrania jedzenie mięsa w wigilię, w Polsce z reguły ze względu na tradycję jednak się z niego rezygnuje (wyjątkiem są ryby), a księża zachęcają do podtrzymania tej tradycji. "Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia" - czytamy w liście pasterskim polskich biskupów z 2003 roku. 

Czy w sylwestra również obowiązywać będzie post? 

Sylwester 31 grudnia również wypada w piątek. Jako że w Kościele katolickim jest to dzień pokutny, tego dnia także obowiązuje post. Poszczególni biskupi diecezjalni prawdopodobnie ogłoszą jednak dyspensy na terenie swoich diecezji. 

Więcej o: