Wigilia 2021. Czy w Wigilię można jeść mięso? Czy tego dnia obowiązuje post?

Wigilia Bożego Narodzenia przed nami. Czy możemy tego dnia zjeść mięso? Jak się okazuje, w tym roku post i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje nie tylko ze względu na tradycję, ale też z uwagi na prawo kościelne.

Wigilia świąt Bożego Narodzenia to dzień, kiedy tradycyjnie na stołach Polaków znaleźć możemy 12 tradycyjnych potraw. W żadnej z nich - zgodnie z tradycją - nie znajdziemy jednak mięsa ssaków czy ptaków. Tego dnia na stole królują ryby, bigos, pierogi z kapustą czy barszcz z uszkami. 

Zobacz wideo Chrupiąca ryba z sosem tatarskim

Wigilia 2021. W tym roku post jest obowiązkowy. Dlaczego? 

Zgodnie z prawem kanonicznym, które zostało uchwalone w 1983 roku, w wigilijny wieczór zezwala się na jedzenie pokarmów mięsnych. Zachowanie postu obowiązkowe jest natomiast w takie dni jak Środa Popielcowa czy piątek przed świętami wielkanocnymi. 

W tym roku wigilia jest jednak wyjątkowa, bo wypada w piątek, czyli w dzień, w który zazwyczaj wiernych obowiązuje post. "W tym roku wigilia Bożego Narodzenia przypada w piątek, który w Kościele jest dniem pokutnym, 24 grudnia należy zachować post nie tylko ze względu na tradycję, ale również ze względu na literę kościelnego prawa" - tłumaczył rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak cytowany przez rmf24.pl

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Philippines Asia StormTajfun Rai uderzył w Filipiny. Nie żyje co najmniej 75 osób [ZDJĘCIA]

Piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje przez cały dzień. Nie jest też znoszona przez obchody liturgiczne, które należą do następnego dnia - wyjaśnił duchowny

Choć Kościół nie zabrania jedzenie mięsa w wigilię, w Polsce z reguły ze względu na tradycję jednak się z niego rezygnuje (wyjątkiem są ryby), a księża zachęcają do podtrzymania tej tradycji. "Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia" - czytamy w liście pasterskim polskich biskupów z 2003 roku. 

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne)Wigilia 2021. Godziny otwarcia sklepów 24 grudnia [LISTA]

Czy w sylwestra również obowiązywać będzie post? 

Sylwester 31 grudnia również wypada w piątek. Jako że w Kościele katolickim jest to dzień pokutny, tego dnia także obowiązuje post. Poszczególni biskupi diecezjalni prawdopodobnie ogłoszą jednak dyspensy na terenie swoich diecezji. 

Więcej o: