Czy pogoda w tym roku pozwoli nam wypatrzyć pierwszą gwiazdę? Czy chmury przysłonią niebo w Wigilię? Synoptyk wyjaśnia.
W Polsce do wigilijnej wieczerzy zasiada się, kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda symbolizująca Gwiazdę Betlejemską, która zwiastowała narodziny Jezusa. To właśnie za nią podążali Trzej Królowie, którzy przybyli powitać mesjasza.
Jak co roku słońce w Polsce zachodzi 24 grudnia przed godziną 16.00. W 2021 będzie to dokładnie o godzinie 15.42. To właśnie wtedy na niebie będziemy mogli dostrzec pierwszą gwiazdkę. Pierwsze na niebie powinny pojawić się gwiazdy Wega (gwiazdozbioru Lutni) i Kapella (gwiazdozbioru Woźnicy). Jeszcze wcześniej będziemy mogli dostrzec Wenus oraz Jowisza, które często są mylone z pierwszą gwiazdą.
Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodne przekazała, że w Wigilię będzie pochmurno. - Opady śniegu będą występowały na północnym wschodzie, zaś im bardziej będziemy przesuwać się na zachód i południe, tym większe będą opady deszczu ze śniegiem, a na samym południu marznącego deszczu - powiedziała synoptyczka z IMGW.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat świat Bożego Narodzenia na stronie głównej Gazeta.pl.
W Wigilię temperatura maksymalna wyniesie od -3 do -1 stopnia na północnym wschodzie, do 9 stopni na Dolnym Śląsku, natomiast na południowym zachodzie i południu silniej zawieje. - W rejonach podgórskich Sudetów i Karpat porywy wiatru będą sięgać do 80 kilometrów na godzinę, natomiast wysoko w Sudetach do 130 kilometrów na godzinę, a w Karpatach do 115 kilometrów na godzinę - powiedziała Grażyna Dąbrowska.