Modlitwa na Wigilię. Który fragment Biblii przeczytać podczas wigilijnej wieczerzy?

Jak powinna wyglądać modlitwa podczas Wigilii? Który fragment z Pisma Świętego powinniśmy odczytać? Wyjaśniamy!

Po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki 24 grudnia cała rodzina powinna zgromadzić się przy nakrytym białym obrusem stole, gdzie obok Pisma Świętego znajdzie się opłatek oraz świeca. W tym czasie rodzina odmawia wspólną modlitwę przed kolacją wigilijną, którą powinna poprowadzić najstarsza z zebranych osób. 

Zobacz wideo Szadkowska: Zaledwie 26% ankietowanych deklaruje, że chce kupić żywego karpia

Który fragment Ewangelii należy przeczytać podczas Wigilii? 

Przed kolacją wigilijną należy odczytać z Pisma Świętego fragment o narodzinach Jezusa, a następnie zgromadzeni przy stole łamią się opłatkiem i składają sobie świąteczne życzenia. Poniżej znajduje się przebieg modlitwy: 

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Najmłodsza osoba zapala świecę na stole i mówi: Światło Chrystusa.

Zgromadzeni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Bożonarodzeniowa szopka w WatykanieWatykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

Następnie zapalamy światełka na choince i rozpoczynamy czytanie Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa Łk 2,1–14, z Ewangelii według św. Łukasza

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Oto słowo Boże.

Zgromadzeni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Wigilia - zdjecie ilustracyjneUchodźca na wigilii? Niewierzący bardziej otwarci niż wierzący [SONDAŻ]

Jakie modlitwy należy odmówić podczas Wigilii?

Jak informuje portal parafiakoninki.pl, zanim podzielimy się opłatkiem z najbliższymi, powinniśmy odmówić następująca modlitwę

Panie Boże, Ty sprawiłeś, że ta święta noc, kiedy wspominamy pamiątkę Wcielenia Twojego Syna dla naszego zbawienia, zajaśniała blaskiem Twej światłości. Spraw, abyśmy, opromienieni tym blaskiem, z otwartym sercem przyjęli Jezusa jako naszego Odkupiciela. Pobłogosław nas i te opłatki, którymi się podzielimy na znak miłości i przebaczenia. Naucz nas, Panie Boże, dzielić się chlebem, miłością i życzliwością ze wszystkimi ludźmi, a zwłaszcza z tymi, wśród których żyjemy. Obdarz miłością, zgodą i jednością naszą rodzinę. Wlej nadzieję w serca ubogich, samotnych, osieroconych i przeżywających jakiekolwiek cierpienia. W dzisiejszą noc Bożego Narodzenia naszą modlitwą ogarniamy też chrześcijan mieszkających w Betlejem i innych zakątkach Ziemi Świętej. Ty, Panie, znasz ich troski i niepokoje. Widzisz ich osamotnienie i lęk o przyszłość. Słyszysz wołanie o pokój i pojednanie między narodami i wyznawcami różnych religii. Ześlij, Panie, swój pokój na udręczoną wojnami i przemocą Ziemię Świętą. Ulecz z nienawiści serca żydów, muzułmanów i chrześcijan. Pomóż im przebaczyć wzajemne urazy i krzywdy.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na temat Bożego Narodzenia na stronie głównej Gazeta.pl.

Zgromadzeni: Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu… i Wieczne odpoczywanie…

Z kolei po kolacji wigilijnej jeden z członków rodziny mówi:

Dziękujemy Ci, Boże, nasz dobry Ojcze, za Twojego Syna Jezusa Chrystusa, dziękujemy za miłość do wszystkich ludzi, za ten wieczór wigilijny i dary, które spożywaliśmy. Tobie chwała na wieki.

Pozostali odpowiadają: Amen.

Więcej o: