23 grudnia - czy na dzień przed wigilią Bożego Narodzenia obowiązuje post?

Czy 23 grudnia, a więc na dzień przed wigilią świąt Bożego Narodzenia, obowiązuje post? A jeśli wigilia przypada w piątek, to czy można wtedy jeść mięso?

Najpopularniejsze polskie potrawy podawane w wigilię Bożego Narodzenia są postne - z ryb i warzyw - ale Kościół katolicki nie nakazuje wiernym postu 24 grudnia. Wynika to z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, który został uchwalony w 1983 r. Mimo to wiele osób wciąż decyduje się nie spożywać tego dnia potraw z mięsa innego niż rybie.

Zobacz wideo Sałatka na święta - proponujemy jarzynową lub śledziową

Choć Kościół złagodził przepisy dotyczące postu, w dalszym ciągu zachęca do jego zachowania. "Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia" - czytamy w liście pasterskim polskich biskupów z 2003 roku.

Wigilia Bożego Narodzenia (zdjęcie ilustracyjne) 12 wigilijnych potraw. Jakie dania powinny pojawić się na stole w wigilię? [LISTA]

Wigilia w piątek. Czy można wtedy jeść mięso? Czy obowiązuje post?

Jedzenie mięsa w wigilię nie jest grzechem, ale w 2021 r. przypada ona w piątek, co zupełnie zmienia postać rzeczy. "W tym roku Wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa" - uważa rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak, cytowany katolicki tygodnik "Niedziela". Rzecznik KEP dodaje, że "piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje cały dzień i nie jest znoszona przez obchody liturgiczne należące do następnego dnia".

Bombki (zdjęcie ilustracyjne) Życzenia na Boże Narodzenie. Najpiękniejsze wierszyki świąteczne

Post 23 grudnia?

Niektórzy zastanawiają się, czy post obowiązuje na dzień przed wigilią świąt Bożego Narodzenia - 23 grudnia. Pościć należy jednak tylko w piątki (z wyjątkiem uroczystości, czyli dni liturgicznych najwyższej rangi), Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zatem post 23 grudnia jest tylko wtedy, kiedy dzień ten przypada w piątek.

Więcej o: