Najpopularniejsze polskie potrawy podawane w wigilię Bożego Narodzenia są postne - z ryb i warzyw - ale Kościół katolicki nie nakazuje wiernym postu 24 grudnia. Wynika to z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, który został uchwalony w 1983 r. Mimo to wiele osób wciąż decyduje się nie spożywać tego dnia potraw z mięsa innego niż rybie.
Choć Kościół złagodził przepisy dotyczące postu, w dalszym ciągu zachęca do jego zachowania. "Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia" - czytamy w liście pasterskim polskich biskupów z 2003 roku.
Jedzenie mięsa w wigilię nie jest grzechem, ale w 2021 r. przypada ona w piątek, co zupełnie zmienia postać rzeczy. "W tym roku Wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, nie tylko ze względu na tradycję, ale również według litery kościelnego prawa" - uważa rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak, cytowany katolicki tygodnik "Niedziela". Rzecznik KEP dodaje, że "piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje cały dzień i nie jest znoszona przez obchody liturgiczne należące do następnego dnia".
Niektórzy zastanawiają się, czy post obowiązuje na dzień przed wigilią świąt Bożego Narodzenia - 23 grudnia. Pościć należy jednak tylko w piątki (z wyjątkiem uroczystości, czyli dni liturgicznych najwyższej rangi), Środę Popielcową i Wielki Piątek. Zatem post 23 grudnia jest tylko wtedy, kiedy dzień ten przypada w piątek.