Od kiedy dzień robi się dłuższy? Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa zima?

W grudniu rozpoczyna się zima kalendarzowa. W tym miesiącu dni są krótkie, szybko zapada mrok, tworzy się zimowa aura. Od kiedy dzień zacznie robić się dłuższy? Odpowiadamy.

W ciągu ostatnich tygodni pogoda w Polsce stopniowo staje się coraz bardziej zimowa. Częściej towarzyszy nam ujemna temperatura zimowa, w wielu regionach pojawiają się przelotne, a nawet intensywne opady śniegu. Czy kalendarzowa zima już się rozpoczęła? Kiedy wypada ten dzień? 

Zobacz wideo Piotr Woźny, prezes ZE PAK: Czeka nas smogowa zima

Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa zima? 

Zima kalendarzowa zawsze trwa trzy miesiące. Rozpoczyna się 22 grudnia (w tym roku jest to środa), co oznacza, że oficjalnie zima jest już z nami. Ta pora roku zostanie z nami do 21 marca - wtedy rozpoczniemy kalendarzową wiosnę

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Philippines Asia StormTajfun Rai uderzył w Filipiny. Nie żyje co najmniej 75 osób [ZDJĘCIA]

Kiedy początek zimy astronomicznej? Od kiedy dzień będzie robił się dłuższy?

Początek zimy astronomicznej pokrywa się z najkrótszym dniem w roku dla półkuli północnej oraz najdłuższym dla półkuli południowej. W 2021 roku astronomiczna zima rozpoczęła się we wtorek 21 grudnia o godzinie 16.59 - to moment przejścia Ziemi przez punkt przesilenia zimowego. 

Choć początek zimy kalendarzowej i astronomicznej w tym roku nie wypada w tym samym czasie, czasami mogą się one pokrywać. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2019 roku, a po raz kolejny daty pokryją się w 2023 roku. 

Flaga Polski - zdjęcie ilustracyjne27 grudnia wolne od pracy? Tego dnia obchodzimy nowe święto

Ile będzie trwał najkrótszy dzień w roku? Zjawisko wędrówki Słońca po zwrotniku Koziorożca powoduje, że dzień trwa niecałe 8 godzin. We wtorek wschód słońca mogliśmy obserwować ok. godz. 7 rano, natomiast zachód - ok. godz. 15. 

Jeśli jesteście już zmęczeni krótkimi dniami, mamy dla was dobrą wiadomość. Od momentu przesilenia zimowego, czyli początku zimy astronomicznej (w tym roku 21 grudnia) dzień będzie robił się coraz dłuższy. Zauważalną różnicę dostrzeżemy jednak dopiero, gdy nastąpi równonoc wiosenna. W tym roku wypada ona 20 marca. 

Więcej o: