Czy 27 grudnia będziemy mieć wolne od pracy? Tego dnia obchodzimy nowe święto

Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, z której wynika, że tego dnia obchodzimy nowe święto państwowe. Czy to oznacza, że przerwa świąteczna będzie dłuższa?

27 grudnia to od 2021 roku nowe święto państwowe. Tego dnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wypada on w rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego z 1918 roku, które było buntem polskich mieszkańców Prowincji Poznańskiej przeciwko Republice Weimarskiej. Był to także największy polski zryw niepodległościowy, który zakończył się zwycięstwem.

Inicjatorami powstania nowego święta byli m.in. przedstawiciele Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacji Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowego w Poznaniu. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta 23 listopada 2021 roku.

Więcej informacji z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Do sieci trafiło niesamowite zdjęcie zasypanych śniegiem TatrDo sieci trafiło niesamowite zdjęcie zasypanych śniegiem gór. "Zimowa bajka"

27 grudnia. Czy to dzień wolny od pracy?

Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Dla wielu byłoby to korzystne, ponieważ wydłużyłoby świąteczną przerwę o jeden dzień. Ustawodawca nie przewidział jednak takiego rozwiązania, co oznacza, że to święto nie jest dniem wolnym od zawodowych obowiązków. Prezydent Andrzej Duda mówił o tym już we wrześniu. 

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił Duda.

Horoskop na środęHoroskop dzienny - środa 22 grudnia [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Więcej o: