Nowy Rok 2022. Czy 1 stycznia to dzień wolny od pracy?

Nowy Rok, czyli 1 stycznia, wypada zawsze dokładnie tydzień po Bożym Narodzeniu. Wynika z tego, że w 2022 roku Nowy Rok wypada w sobotę. Co to oznacza dla pracowników? Czy Nowy Rok to dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.

Czy w Nowy Rok trzeba iść do pracy? Co w przypadku, kiedy Nowy Rok wypada w sobotę? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Blanka Lipińska pokazuje nowe mieszkanie. W salonie czarna choinka

1 stycznia. Czy Nowy Rok jest dniem wolnym od pracy?

W styczniu pracodawcy będą zmuszeni do wygospodarowania swoim pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Chodzi o Nowy Rok, który w 2022 roku wypada w sobotę. A za każdy dzień ustawowo wolny od pracy, który wypada w sobotę, pracownikom przysługuje dzień wolny do wykorzystania w innym terminie. Co ważne, dzień wolny należy wykorzystać jeszcze w tym samym okresie rozliczeniowym, czyli w tym samym miesiącu - styczniu.

To jednak nie jest jedyny dzień wolny od pracy w styczniu. Ustawowo wolny od pracy jest również 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli, który wypada w czwartek.

Nowy Rok. Gdzie zrobić zakupy 1 stycznia 2021?

W Nowy Rok ograniczenia dotyczące handlu są takie same, jak w przypadku zakazu handlu w niedzielę. Oznacza to, że wszystkie supermarkety takie jak: Biedronka, Lidl, Kaufland, Auchan, Carrefour i Tesco nie będą przyjmować klientów w pierwszy dzień nowego roku. Otwarte mogą być jednak niektóre sklepy osiedlowe oraz sieci franczyzowe: Żabki, Freshmarkety i Lewiatany. Zakaz handlu nie obejmuje również sklepów na stacjach benzynowych czy lotniskach, a także kwiaciarni, aptek, kiosków, oraz piekarni i cukierni.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Godziny, w których poszczególne sklepy będą prowadzić handel w pierwszy dzień nowego roku, nie podlegają ustawie. Aby sprawdzić, do której czynny jest dany sklep, należy zrobić to na stronie internetowej danej placówki albo na jej drzwiach. To, w jakich godzinach sklepy te będą czynne, zależy od decyzji właściciela danego sklepu.

Więcej o: