Sylwester 2021. Jak chronić psa przed wystrzałami i fajerwerkami?

Sylwester 2021 przed nami. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to za każdym razem emocjonujący czas pełen hucznego świętowania. Zazwyczaj towarzyszą mu liczne wystrzały oraz fajerwerki, choć właściciele zwierząt każdego roku apelują, by powstrzymać się przed tym zwyczajem. Jak uchronić swojego pupila przed stresem? Odpowiadamy.

Choć sylwester to dla wielu osób okazja do hucznego świętowania i dobrej zabawy, dla zwierząt jest przede wszystkim czasem dużego stresu. Kiedy ludzie spędzają czas na zabawie, część czworonogów jest przerażona hałasem i hukiem, który wprowadza je w dezorientację i strach. 

Zobacz wideo Lubin. Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Sylwester 2021. Jak uchronić zwierzaki przed hukiem fajerwerków? 

Pierwszą radą, która pozwoli na zminimalizowanie stresu zwierzaka w sylwestrową noc, jest wyjście na spacer z czworonogiem zanim na dobre rozpocznie się fajerwerkowe szaleństwo. Jakie miejsca wybrać? Najlepiej te dobrze znane pupilowi i znajdujące się blisko domu. Pamiętajmy, aby pod żadnym pozorem nie odpinać zwierzaka ze smyczy, ponieważ wystraszony i zestresowany może nam uciec w nieznanym kierunku. 

Zanim jeszcze weźmiemy psa na spacer, zwróćmy uwagę na to, jak się zachowuje. Jeśli ma chowa się, ma podkulony ogon lub się trzęsie, nie zabierajmy go na zewnątrz. Prawdopodobnie i tak nie będzie w stanie załatwić swoich potrzeb, a wyjście na dwór będzie dla niego dodatkowym stresem. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Philippines Asia StormTajfun Rai uderzył w Filipiny. Nie żyje co najmniej 75 osób [ZDJĘCIA]

Drugą ważną zasadą jest zadbanie o to, by zwierzak miał miejsce do chowania się, jeśli jest przestraszony i czuje taką potrzebę. Dobrym pomieszczeniem może okazać się łazienka, w której nie ma okien (w innym pomieszczeniu możemy zasłonić rolety lub zasłony). Ważne, aby pies nie miał dostępu do kabli, ponieważ może je pogryźć. 

Kolejna rada dotyczy właściciela zwierzaka. W sylwestrową noc zachowujmy się spokojnie i normalnie, tak aby pies czuł, że nie ma powodu do niepokoju. Mówmy do niego spokojnie. Możemy go głaskać, ale nie na siłę. Jeśli pupil woli zostać sam, pozwólmy mu na to. 

Innym rozwiązaniem może być też podanie zwierzakowi odpowiednich preparatów uspokajających. Pamiętajmy, by robić to tylko po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Lekarz dobierze odpowiednie leki i ustali dawkowanie. Nigdy nie podawajmy zwierzętom leków przeznaczonych dla ludzi! Mogą one doprowadzić do zatrucia, przedawkowania lub uszkodzenia wątroby!

Pełnia Księżyca (zdjęcie ilustracyjne)Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Kiedy Zimny Księżyc? Skąd jego nazwa?

Więcej o: