Zima 2021/2022. Kiedy wypada najkrótszy dzień w roku? Od kiedy przybywa dnia?

W grudniu wypada najkrótszy dzień w roku. Dowiedz się, którego dnia czeka nas najdłuższa noc w 2021 roku i od kiedy zacznie przybywać dnia.

Choć od kilku tygodni pogoda w Polsce, jest coraz bardziej zimowa to początek astronomicznej zimy jeszcze przed nami. Dzieli nas od niej zaledwie kilka godzin. 

Zobacz wideo Czy tej zimy znowu będziemy walczyć ze smogiem?

Kiedy zaczyna się astronomiczna zima?

We wtorek 21 grudnia o godzinie 16.59 Słońce przejdzie przez punkt Koziorożca i tym samym rozpocznie się astronomiczna zima. W trakcie przesilenia zimowego dzień jest najkrótszy w ciągu całego roku. Słońce wzejdzie 21 grudnia o godzinie 7.43, a zajdzie o 15.25. Dzień potrwa 7 godzin i 42 minuty i będzie krótszy od najdłuższego o 9 godzin i 3 minuty.

Jak powiedział Sebastian Soberski z Planetarium w Grudziądzu, dziś na naszej półkuli Słońce znajduje się najniżej nad horyzontem, na półkuli południowej oznacza to pełnię lata. - W tym dniu, gdy obserwujemy przesilenie zimowe na półkuli północnej, Słońce jest najniżej nad horyzontem. Równocześnie góruje nad półkulą południową - dodał.

W momencie przechodzenia Słońca przez punkt Koziorożca gołym okiem będzie można zaobserwować Wenus oraz giganty Układu Słonecznego w pełnej krasie. "Nisko nad południowo-zachodnim horyzontem zobaczymy Wenus, tuż obok niej, na lewo, Saturna. Również obok, nieco wyżej, Jowisza" - zaznaczył astronom. Astronomiczna zima potrwa do równonocy wiosennej, która w 2022 roku wypada 20 marca.

Zima w BieszczadachPogoda. W nocy ścisnął mróz, w Bieszczadach "śnieg po kolana"

Zima astronomiczna a zima klimatyczna. Czym się różnią? 

Zima astronomiczna nie zawsze pokrywa się z klimatyczną. W naszej szerokości geograficznej zimowa pogoda wyprzedza zazwyczaj kalendarz. Często już na przełomie listopada i grudnia pojawiają się mróz i śnieg, w tym roku jednak taka prawidłowość się nie sprawdziła. Za zimę klimatyczną przyjmuje się miesiące, w których średnie dobowe temperatury powietrza spadają poniżej 0 stopni Celsjusza.

Zima klimatyczna rozpoczyna się u nas w górach, a następnie przesuwa w kierunku północno-wschodnim. Najpóźniej przychodzi na wybrzeże Bałtyku

zdjęcie ilustracyjnePrognoza IMGW na tydzień świąteczny. Czy w Boże Narodzenie spadnie śnieg?

Najzimniejsze lata w Polsce od 1939 roku 

Najmroźniejsza zima w czasie II wojny światowej zawitała na przełomie 1939 i 1940 roku - 11 stycznia zanotowano w Siedlcach najniższą oficjalną temperaturę: minus 41,1 stopnia. Po wojnie śnieżna i mroźna zima dała się we znaki w styczniu 1963 roku. Zamknięto wtedy większość fabryk, instytucji naukowych i placówek rozrywkowych. Codziennie na wiele godzin wyłączano prąd, a w sklepach brakowało podstawowych artykułów.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Rekordowa pod względem opadów śniegu okazała się zima w 1979 roku. Intensywnie zaczęło padać już w noc sylwestrową 1978/1979. Towarzyszył temu mróz, sięgający niekiedy 30 stopni oraz silny wiatr, powodujący zawieje i zamiecie. Zaspy śnieżne na północy Polski dochodziły do 3,5 metra wysokości. Wiele miejscowości było odciętych od świata. W obecnym stuleciu najbardziej mroźne były zimy - 2005/2006 i 2009/2010, w obu przypadkach temperatura spadła poniżej 30 stopni Celsjusza.

Więcej o: