Pierwszy dzień zimy. Kiedy przyjdzie wiosna? Urocze, zimowe Google Doodle

Google Doodle świętuje pierwszy dzień astronomicznej zimy kolorową grafiką przedstawiającą jeża. Kiedy wypadają inne zimy - ta kalendarzowa i meteorologiczna? Przypominamy.

Pierwszy dzień astronomicznej zimy w 2021 roku wypada 21 grudnia. Słońce będzie górowało w zenicie nad zwrotnikiem Koziorożca o godzinie 16:59. Na półkuli północnej promienie słoneczne będą padały pod najniższym kątem, z kolei na półkuli południowej rozpoczyna się astronomiczne lato.

Zobacz wideo Mroźna zima a globalne ocieplenie. „Utrwaliło się oczekiwanie, że będzie tylko cieplej"

Astronomiczna wiosna rozpocznie się 20 marca 2022 roku. O godz. 16:33 Słońce przejdzie przez punkt Barana, czyli punkt równonocy wiosennej. Oznacza to, że zima będzie trwać 88 dni 23 godziny i 34 minuty.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

HoroskopHoroskop dzienny - wtorek 21 grudnia

Zima kalendarzowa, meteorologiczna, fenologiczna. Kiedy wypadają?

A co z zimą kalendarzową? Ta zaczyna się zawsze 22 grudnia. Zima meteorologiczna jest z kolei "ruchoma", choć na potrzeby statystyki przyjęto konkretne daty, które wyznaczają początek i koniec poszczególnych pór roku. W Polsce przyjmuje się, że zima meteorologiczna trwa od 1 grudnia do 28 lutego. W innych krajach i regionach widełki te mogą być inne. Początek i koniec pór roku można wyznaczać także na podstawie obserwacji przyrody - np. o zimie fenologicznej mówimy wówczsa, gdy rośliny mają przerwę w wegetacji. 

opłatek (zdjęcie ilustracyjne)Wigilia 2021. Gdzie kupić opłatek wigilijny?

Pierwszy dzień zimy 2021. Google Doodle przygotował uroczą grafikę

Z okazji pierwszego dnia autonomicznej zimy Google Doodle przygotowało uroczą animowaną grafikę. Gif ten przedstawia jeża, który w swoich kolcach niesie szyszki, liście i śnieg. Grafikę tę mogą podziwiać mieszkańcy krajów położonych na półkuli północnej, m.in. Stanów Zjednoczonych, Kanady, państw członkowskich Unii Europejskiej, Rosji oraz Indii

Więcej o: