Boże Narodzenie 2021 - Trzej Królowie. Czy było ich trzech i czy według Biblii naprawdę byli królami?

Mędrcy ze Wschodu w tradycji chrześcijańskiej zostali zapamiętani przede wszystkim jako Trzej Królowie niosący dary narodzonemu Jezusowi. Co na ich temat mówi jednak Biblia? Kim byli i czy według Pisma było ich naprawdę trzech?

Większość osób wychowywanych w tradycji chrześcijańskiej, mędrców ze Wschodu utożsamia z postaciami Trzech Króli, którzy, prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską dotarli do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. O mędrcach ze Wschodu napisano tak naprawdę niewiele. Jedyna informacja o nich pochodzi z Ewangelii według świętego Mateusza. Co o nich wiemy?

Zobacz wideo Makowiec nowojorski. Jego przygotowanie jest łatwiejsze, niż myślisz

Trzej Królowie. Czy naprawdę byli królami?

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że Pismo Święte nie wymienia imion Trzech Króli. Określani są oni mianem mędrców ze Wschodu, bądź magów czy astrologów ze Wschodu. Imiona, czyli: Kacper, Melchior i Baltazar, pojawiły się najprawdopodobniej dopiero w VII wieku. Warto także podkreślić, że w Biblii nie ma zapisu świadczącego o tym, aby mędrcy ze Wchodu byli królami. "Dopiero jednak w tradycji VI w. zaczęto mówić o nich jako o królach, a zanim nazwano ich Kacprem, Melchiorem i Baltazarem, upłynęło kolejnych 300 lat" - możemy przeczytać na portalu dzieje.pl

Więcej wiadomości o Świętach Bożego Narodzenia znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Boże Narodzenie. Ilu według Biblii było tak naprawdę mędrców ze Wschodu. 

W opisie mędrców ze Wschodu nie znajdziemy informacji, świadczących o ich liczbie. W Ewangelii według świętego Mateusza znajduje się jedynie zapis na temat darów, które nieśli - a były nimi: mirra, kadzidło oraz złoto. Poza tym nie ma wzmianki o tym, by mędrców było trzech. Niektórzy bibliści uważali, że mogło ich być nawet dwunastu, co nawiązywałoby do liczby plemion Izraela

Z kolei w Biblii poznańskiej możemy przeczytać, że na katakumbowych malowidłach mędrcy ukazywani są również w liczbie czterech, sześciu czy dwunastu. Najczęściej są jednak przedstawiani w trójkę. Teorię, że mędrców było trzech, zapoczątkował najprawdopodobniej Orygenes na przełomie II i III wieku, który wskazał również liczbę darów. 

Więcej o: