Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Kiedy Zimny Księżyc? Skąd jego nazwa?

Pełnia Księżyca w grudniu 2021 jest wyjątkowa, bo ostatnia w tym roku i najdłuższa. Zwiastuje nadejście nowej pory roku. Kiedy Zimny Księżyc? Skąd jego nazwa? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Pełnia Księżyca w grudniu zwiastuje początek astronomicznej zimy. Przez to, że jest dzień jest w grudniu bardzo krótki, Księżyc będzie wędrować przez ponad 18 godzin. Kiedy Zimny Księżyc? Skąd ta nazwa? Sprawdź.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Pełnia Księżyca w grudniu 2021. Kiedy Zimny Księżyc? 

Księżyc każdego miesiąca przechodzi przez swoje fazy. Każda z nich symbolizuje coś innego. W poprzednim miesiącu na niebie gościła tzw. Pełnia Bobrzego Księżyca, teraz pojawi się Pełnia Zimnego Księżyca. Kiedy nastąpi? Pełnię w grudniu będziemy mogli podziwiać w niedzielę 19 grudnia.

Jak informuje portal twojapogoda.pl: "w Jastrzębiej Górze, w najdalej wysuniętym na północ skrawku Polski, Księżyc nad horyzontem będzie aż 18 godzin 31 minut. Wzejdzie o godzinie 15:07, aby zajść następnego dnia o 9:38. W centrum kraju Księżyc będzie wędrować po niebie przez 17 godzin 48 minut, a najkrócej spośród całej Polski, na południowym skraju Bieszczadów, przez 17 godzin 9 minut"

"Niestety, pogoda będzie skutecznie utrudniać obserwację naszego naturalnego satelity, ponieważ spodziewamy się przeważającego zachmurzenia, a jedynie miejscami mogą się zdarzać przejściowe przejaśnienia" - ostrzegają synoptycy.

Pełnia Zimnego Księżyca. Skąd nazwa? 

Co ciekawe, pełnia w grudniu ma aż trzy nazwy - Pełnia Zimnego Księżyca, Pełnia Księżyca Długiej Nocy oraz Dębowa Pełnia. Termin związany jest z mrozem. Nawiązuje również do długich zimowych nocy. W tym czasie, czyli 19 grudnia, Księżyc utrzymuje się ponad horyzontem przez dłuższy czas niż zazwyczaj.

Więcej o: