27 grudnia dniem wolnym od pracy? Mamy nowe święto państwowe

Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Pod koniec ostatniego miesiąca roku celebrujemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Zapisał się w kalendarzu, kiedy prezydent Andrzej Duda 23 listopada przyjął ustawę dotyczącą ustanowienia go nowym świętem państwowym. Co ono oznacza i co symbolizuje? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Jest data premiery "Gierka" [ZWIASTUN]

Czy 27 grudnia jest dniem wolnym od pracy? Pytanie to zadaje sobie wielu Polaków. Andrzej Duda 23 listopada przyjął ustawę, na mocy której 27 grudnia celebrujemy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto państwowe powstało w odpowiedzi na apel samorządowców oraz działaczy. Jego celem jest upamiętnienie zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919 oraz złożenie hołdu bohaterom. Powstanie było wyrazem dążeń ludności polskiej do własnego państwa i sprzeciwu wobec nasilającej się germanizacji. W tym roku 27 grudnia wypada w poniedziałek. Czy tego dnia nie będziemy musieli iść do pracy?

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Tłumy na lotnisku Chopina w WarszawieTłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

27 grudnia - czy to dzień wolny od pracy?

Gdyby 27 grudnia był dniem wolnym od pracy, przerwa świąteczna byłaby dłuższa o jeden dzień. Niestety, we wrześniu prezydent Andrzej Duda, który udzielił wywiadu dziennikowi "Głos Wielkopolski" poinformował, że w ustawie tego nie przewidziano.

- Trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego. Idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta - mówił wówczas Andrzej Duda.

Dni wolne od pracy w 2022. Jak zaplanować urlop na przyszłym roku? - zdjęcie ilustracyjneJak zaplanować urlop w 2022 roku? Kiedy wypada długi weekend?

Więcej o: