Niedziele handlowe 2021. Czy 19 grudnia sklepy będą czynne?

Czy 19 grudnia to niedziela handlowa? Gdzie zrobimy zakupy tydzień przed świętami Bożego Narodzenia? Odpowiadamy na wszystkie pytania i przedstawiamy harmonogram na nadchodzący rok.
Zobacz wideo Skąd się wzięliśmy? Czy jesteśmy sami? Webb rusza szukać odpowiedzi

Niedziele handlowe to temat, który nie schodzi z ust Polaków. Ustawa o zakazie sprzedaży w siódmym dniu tygodnia weszła w życie w 1 marca 2018 roku, co wzbudziło wówczas wiele kontrowersji. Przepisy były stopniowo zaostrzane, a konsumenci mogą zrobić zakupy jedynie w wybrane niedziele. Oczywiście istnieją odstępstwa od reguły.

Zakaz nie obejmuje m.in. placówek pocztowych. Przypomnijmy jednak, że 19 października br. prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację, zamykającą lukę, z której chętnie korzystali przedsiębiorcy. Po uszczelnieniu przepisów sklepy o statusie placówki pocztowej wciąż będą mogły otwierać się w niedziele, o ile wykażą, że co najmniej 40 proc. ich przychodu pochodzi z działalności pocztowej. Nowe przepisy wejdą w życie z początkiem lutego 2022 roku.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Tłumy na lotnisku Chopina w WarszawieTłumy przyjezdnych na lotnisku Chopina czekają na test na COVID-19

Czy 19 grudnia wypada niedziela handlowa? Gdzie zrobić zakupy?

Tydzień przed świętami, czyli 19 grudnia,wypada niedziela handlowa, zatem otwarte będą wszystkie sklepy i centra handlowe. Ten czas można wykorzystać na skompletowanie prezentów dla najbliższych.

Przypominamy, że w niedziele niehandlowe otwarte mogą być sklepy, których nie obejmuje ustawa o zakazie handlu w niedziele, czyli: stacje benzynowe, cukiernie, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, kwiaciarnie, apteki, sklepy prowadzone przez właścicieli, sklepy przy dworcach lub portach lotniczych oraz sklepy, które pełnią usługi pocztowe.

Niedziele handlowe 2022. Kiedy wypadają? Harmonogram

Terminy niedziel handlowych w 2022 roku są już znane, ponieważ określone zostały ustawowo. Kiedy wypadają?

  • 30 stycznia 2022 r.
  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.

Burger Drwala powraca do McDonald'sBurger Drwala 2021. Do kiedy będzie dostępny w restauracjach McDonald's?

Więcej o: