Emerytury stażowe. Kiedy podpis prezydenta? Co z obywatelskim projektem ustawy?

Do Sejmu spłynęły dwa projekty ustaw o emeryturze stażowej. Autorem jednej z nich jest prezydent Andrzej Duda, drugiej - "Solidarność". Kiedy będzie można przejść na emeryturę stażową? Co mówią oba projekty?

Emerytura stażowa to pomysł, który zakłada, że prawo do świadczenia emerytalnego będą miały osoby, które przepracowały określoną liczbę lat. Obywatelski projekt w tej sprawie, pod którym podpisało się 235 tys. obywateli, złożyła "Solidarność". Organizacja ta chce, aby kobiety mogły przejść na emeryturę stażową po 35 latach pracy, a mężczyźni - po 40 latach. 

- Projekt ustawy, jak również jego uzasadnienie, zostały napisane przez życie, przez indywidualne historie tysięcy polskich pracowników, opisane w listach kierowanych do władz państwowych, ale także do związków zawodowych z nadzieją, że znajdzie się ktoś, kto w tej sprawie będzie chciał im pomóc - mówił Marcin Zieleniecki z "Solidarności" podczas obrad Sejmu.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura stażowa - projekt obywatelski. Sejm podjął pierwszą decyzję

15 grudnia 2021 roku Sejm przyjrzał się obywatelskiemu projektowi ustawy o emeryturze stażowej. Niższa izba parlamentu zadecydowała o skierowaniu go do dalszych prac w sejmowych komisjach. Jaki będzie jego dalszy los, tego wciąż nie wiadomo. Jeśli Sejm przegłosuje projekt ustawy o emeryturach stażowych, trafi on do Senatu, a następnie zostanie skierowany do Sejmu lub do prezydenta. Dopiero gdy prezydent ją podpisze, nowe przepisy wejdą w życie.

Horoskop i magiaHoroskop na 2022 rok [Baran, Byk, Bliźnięta, Rak, Lew, Panna, Waga, Skorpion, Strzelec, Koziorożec, Wodnik, Ryby]

Emerytury stażowe. Prezydent Andrzej Duda złożył swój projekt ustawy

Czy Andrzej Duda jest zwolennikiem emerytur stażowych? Polityk zapowiadał takie rozwiązanie, ubiegając się o reelekcję w 2020 roku. We wtorek 14 grudnia prezydent złożył w Sejmie własny projekt emerytur stażowych. Zakłada on możliwość przejścia na emeryturę po 39 latach pracy w przypadku kobiet i 44 latach w przypadku mężczyzn. Projekt ten zakłada, że aby przejść na emeryturę stażową, należałoby zebrać kapitał emerytalny wystarczający na emeryturę w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Ze szczegółami projektu można zapoznać się TUTAJ

Wigilia 2021. 12 Bożonarodzeniowych dań. Jakie potrawy powinny się znaleźć na stole? - zdjęcie ilustracyjneBoże Narodzenie 2021. Lista 12 potraw wigilijnych. Jakie dania przygotować?

Więcej o: