Zasady kolędy 2021/2022. Elbląg - wierni będą mogli odmówić wizyty niezaszczepionego księdza

Zgodnie z zasadami udostępnionymi przez diecezję elbląską, wierni z tego regionu będą mogli upewnić się, że ksiądz, który przychodzi do nich po kolędzie jest zaszczepiony. Jakie są jeszcze inne zasady kolędy?

Zalecenia biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego dotyczące kolędy 2021/2022 zostały udostępnione na stronie diecezji. Zgodnie z komunikatem, decyzje wydane przez biskupa podjęte zostały ze względu na czwartą falę epidemii koronawirusa.

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Kolęda 2021/2022. Jakie są zasady kolędy w diecezji elbląskiej?

Zgodnie z zaleceniami biskupa elbląskiego, duchowni powinni mieć przy sobie paszporty covidowe i pokazywać je wiernym, którzy będą chcieli je zweryfikować. Ponadto wierni mogą odmówić wizyty, jeśli ksiądz nie jest zaszczepiony i czują zagrożenie w związku z epidemią koronawirusa. Odmowa nie będzie skutkowała "zerwaniem więzów z parafią".

Biskup Jezierski podkreślił, że epidemia koronawirusa wprowadziła do życia społeczeństwa "rozmaite prawne ograniczenia". Tak samo duchowni, którzy będą chodzili po kolędzie, są zobowiązani zachować obostrzenia sanitarne - dystans, zakładać maseczkę i dezynfekować ręce. Zaleca się, by wizyta duszpasterza trwała maksymalnie 15 minut. Jakie są pozostałe zalecenia?

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Boże Narodzenie 2021. Zasady kolędy w diecezji elbląskiej

Wskazania biskupa elbląskiego w związku z kolędą 2021/2022 1. Trwa czwarta fala epidemii. W życiu społeczeństwa wiąże się to z rozmaitymi prawnymi ograniczeniami. 2. Księża odbywają spotkania kolędowe na wyraźne uprzednie zaproszenie. 3. Parafianie mają naturalne prawo zrezygnować z kolędy jeśli czują się zagrożeni zarażeniem. 4. Odwiedzający parafian ksiądz powinien zachować obowiązujące przepisy sanitarne (dystans, maseczka, dezynfekcja rąk). Wizyta powinna trwać maksymalnie 15 minut. 5. Przyjmujący księdza posiadają prawo upewnić się, czy ich duszpasterz jest zaszczepiony. Dlatego ksiądz powinien posiadać ze sobą paszport covidowy. Wierni mogą odmówić wizyty kolędowej w przypadku niezaszczepienia księdza. 6. Dla tych, którzy nie decydują się na przyjęcie kolędy w domu, można organizować Mszę św. w kościele ze specjalnym błogosławieństwem rodzin. 7. Nieprzyjęcie wizyty kolędowej w czasie pandemii nie może być rozumiane jako zrywanie więzi z parafią oraz jej duszpasterzami.8. W kolędzie nie powinny uczestniczyć wraz z księdzem inne osoby, aby nie zwiększać możliwości rozprzestrzeniania wirusa

- napisał biskup Jacek Jezierski.

Kolęda (zdjęcie ilustracyjne)Czwarta fala. Parafie zastanawiają się, jak zorganizować kolędę

Więcej o: