Adwent 2021. Do kiedy trwają roraty? Co oznaczają? Odpowiadamy

Do kiedy są roraty 2021? Adwent to czas celebrowany przez chrześcijan, podczas którego oczekują na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa. Jednym z charakterystycznych zwyczajów w tym okresie w Polsce są roraty. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej, koniecznie czytaj dalej.
Zobacz wideo Wypalenie zawodowe uznane za poważne zagrożenie dla zdrowia

Adwent przypomina o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia i przygotowuje wyznawców chrześcijaństwa do powtórnego przyjścia Jezusa. Czas ten rozpoczyna się w niedzielę 28 listopada, a kończy w Wigilię, piątek 24 grudnia. W tym okresie o świcie w kościołach katolickich są odprawiane roraty. Co to roraty i do kiedy trwają? Odpowiadamy.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Adwent 2021. Co to są roraty?

Roraty to nic innego jak msza święta odprawiana ku czci Maryi Panny, na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, roraty są szczególnym nabożeństwem, odprawianym wyłącznie w czasie adwentu. Oznacza to zatem, że zaczynają się wraz z tym okresem liturgicznym.

Roraty. Do kiedy trwają? Kiedy kończy się adwent?

Warto zaznaczyć, że adwent rozpoczyna się w niedzielę - w tym roku 28 listopada - która jest jednocześnie pierwszą niedzielą nowego roku liturgicznego, natomiast roraty zaczynają się następnego dnia, czyli w poniedziałek (29 listopada) i trwają przez cały adwent. Odprawiane są od poniedziałku do soboty. O ile nie wypadną w niedzielę, są również w wigilię. Dlaczego? Wigilia nie jest dniem świąt Bożego Narodzenia. Zgodnie z tradycją roraty odbywają się zawsze wcześnie rano. Zazwyczaj zaczynają się około godziny 6. Jednak coraz więcej parafii decyduje się na odprawianie mszy po południu. Zatem, kiedy kończą się roraty? Wtedy, kiedy kończy się adwent, czyli 24 grudnia.

Więcej o: