Boże Narodzenie 2021. Ewangelia na Wigilię 24 grudnia - jaką modlitwę odmówić przed wigilią?

Boże Narodzenie to święto religijne, o czym czasami zapomina się w rozgardiaszu zakupów, pakowania prezentów i gotowania. Warto jednak wracać do tradycji i przy świątecznym stole włączyć kolędy oraz przeczytać ewangelię. Który tekst czyta się w domach przez wieczerzą?

Na wigilijnym stole - oprócz tradycyjnych potraw, które także mają swoje znaczenie - pojawiają się także inne symbole Bożego Narodzenia. Powinny znaleźć się na nim biały obrus, opłatek, sianko - symbolizujące ubóstwo, a także Pismo Święte. To właśnie od przeczytania fragmentu Ewangelii w wielu domach rozpoczynają się święta.

Zobacz wideo Czy to będą najdroższe święta od lat? Pytamy ekspertki

Boże Narodzenie 2021 - jaką modlitwę odmówić przed wigilią?

Zgodnie z zasadami, na początku cała rodzina zbiera się przy wigilijnym stole i wykonuje znak krzyża, wypowiadając słowa: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego". Następnie odbywa się modlitwa - uczestnicy wieczerzy odmawiają "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Później najmłodszy uczestnik, albo wręcz przeciwnie - głowa rodziny, czyta fragment Ewangelii św. Łukasza o narodzeniu Jezusa Chrystusa (Łk 2, 1-14). Fragment ten brzmi następująco:

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Po zakończeniu czytania uczestnicy wypowiadają słowa "Bogu niech będą dzięki", a następnie dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia.  

Wigilia Bożego Narodzenia (zdjęcie ilustracyjne)Boże Narodzenie 2021. Jakie są popularne potrawy wigilijne? [LISTA]

Więcej o: