Paszport covidowy to dokument potwierdzający zaszczepienie, które już od środy powinni okazywać klienci, którzy chcieliby skorzystać z danego obiektu usługowego, jeśli przekroczone zostaną limity. O zasadach okazywania dokumentów mówił we wtorek 14 grudnia rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Jak wynika z informacji przekazanych przez rzecznika, paszporty covidowe okazać powinny klienci przed skorzystaniem z danego obiektu usługowego, jeśli doszło do "osiągnięcia limitu". Według Andrusiewicza, osoby bez tego dokumentu nie powinny być obsługiwane. Jednocześnie wskazał też, że nowe rozporządzenie epidemiczne rządu daje przedsiębiorcom prawo do sprawdzania certyfikatów.
- Co do przedsiębiorców i tego, czy mają prawa, czy nie mają prawa wymagać przedstawienia certyfikatu covidowego, w rozporządzeniu wskazano, że jeśli klient chce skorzystać z danego punktu czy to gastronomicznego, czy noclegowego, to na kliencie ciąży obowiązek przedstawienia certyfikatu. Jeśli go nie przedstawi, przedsiębiorca, czy to prowadzący restaurację, czy hotel, nie powinien takiej osoby wpuszczać. Jeżeli w Polsce właściciele klubów i dyskotek nie mają problemu z selekcjonowaniem swoich klientów pod kątem ubioru, to nie widzę przeciwwskazań, aby przedsiębiorcy mogli wymagać certyfikatów covidowych - powiedział podczas konferencji prasowej Wojciech Andrusiewicz. O tym, jakie nowe obostrzenia od 15 grudnia wprowadza rząd, przeczytasz TUTAJ.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Jeśli chcemy pobrać paszport covidowy na swojego smartfona, potrzebujemy do tego aplikacji mObywatel, która jest dostępna do pobrania zarówno w Google Play, jak i AppStore. Po pobraniu aplikacji należy ją włączyć, a następnie nacisnąć okrągły przycisk z wielkim plusem i się zalogować.
Następnie klikamy w ikonkę trzema paskami w prawym górnym rogu ekranu. Kiedy wysunie się panel, wybieramy "Dodaj nowy dokument". Na szczycie listy powinien znaleźć się wówczas Unijny Certyfikat COVID. Klikamy na niego, zapoznajemy się z treścią regulaminów i je akceptujemy. Kolejnym krokiem będzie potwierdzenie swojej tożsamości przez profil zaufany lub bank. Po weryfikacji certyfikat znajdzie się na naszym profilu w aplikacji. Warto pamiętać, by zaktualizować aplikację do najnowszej wersji.
Jeśli jednak nie chcemy mieć dokumentu w telefonie, możemy też wydrukować jego papierową wersję. Aby to zrobić, musimy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta na pacjent.gov.pl przy pomocy profilu zaufanego lub konta w banku. Na górze po prawej stronie znajdziemy zakładkę Certyfikaty. Klikamy, a następnie po przejściu na stronę wybieramy "Pobierz kod QR". Wtedy zobaczymy opcję pobrania certyfikatu w formie pliku PDF. Klikamy, pobieramy na komputer, drukujemy i gotowe.