Wigilia Bożego Narodzenia wypada 24 grudnia - w 2022 roku jest to piątek. Na świątecznym stole tradycyjnie pojawia się dwanaście potraw. Czy wśród nich powinno znaleźć się mięso?
Jak się okazuje, Kościół katolicki nie nakazuje wiernym postu w Wigilię 24 grudnia. Przepisy te znajdują się w Kodeksie Prawa Kanonicznego, który zaczął obowiązywać w 2003 roku. Zgodnie z jego zapisami, post obowiązuje katolików w dwóch terminach - w Środę Popielcową oraz w piątek przed Wielkanocą.
Oznacza to, że 24 grudnia, w tym w wigilijny wieczór, można spożywać mięso - ale nie tylko. Zgodnie z prawem kanonicznym, tego dnia możemy po prostu jeść ile i co chcemy - nie ma bowiem mowy ani o poście ścisłym (ograniczeniu posiłków), ani o wstrzemięźliwości od pewnych pokarmów.
Konferencja Episkopatu Polski mimo tego namawia do zachowania wstrzemięźliwości: "Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Środę Popielcową oraz piątki całego roku z wyjątkiem uroczystości (zob. KPK 1251). Dotyczy wszystkich, którzy ukończyli czternasty rok życia. Zachęca się do zachowania wstrzemięźliwości także w Wigilię Narodzenia Pańskiego" - czytamy w fragmencie Uchwały nr 15/364/2014 Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13 marca 2014 roku.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
W wielu domach tradycją jest, by tego dnia utrzymać post - dokładnie tak, jak miało to miejsce przed 2003 rokiem. Zazwyczaj po śniadaniu Polacy wstrzymują się od jedzenia obiadu i zasiadają dopiero do większej kolacji wspólnie z rodziną. Na wigilijnym stole zazwyczaj znajdują się też dania bez mięsa - barszcz czerwony, zupa grzybowa, pierogi z kapustą i grzybami czy sałatki. Jedynym wyjątkiem są ryby - śledzie, ryba po grecku czy karp.
Duchowni przyznają, że spożywanie mięsa w Wigilię nie jest grzechem, jednak zachęcają, by chociaż podczas wigilijnej wieczerzy zachować post. Według nich ma to pomóc wiernym w skupieniu się na duchowym przesłaniu świąt.