Pod koniec listopada rząd ogłosił szczegóły tarczy antyinflacyjnej, która ma stanowić odpowiedź na szalejącą w ostatnich miesiącach inflację i drożyznę. Rząd chce wprowadzić niższe akcyzy i podatki VAT na prąd elektryczny, paliwa, gaz ziemny i ciepło systemowe. Jeden z elementów programu to dodatek osłonowy. Ile wyniesie i kto będzie mógł go otrzymać?
Jak można przeczytać na stronie internetowej rządu, dodatek osłonowy ma zrekompensować VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł oraz VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł. Dla kogo oferowane jest dodatkowe wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe danego gospodarstwa domowego:
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
W czwartek 9 grudnia Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. W Sejmie przeszła też poprawka podwyższająca dodatek dla gospodarstw, które ogrzewają swoje domy węglem. Ma on wynieść 500 złotych dla gospodarstwa jednoosobowego, 750 złotych dla gospodarstwa dwu lub trzyosobowego, 1062,50 dla 4 -5-osobowego i najwyższy dodatek, dla gospodarstwa powyżej 6 osób - 1 437,50 złotych. Dodatek ma być wypłacany w dwóch turach - do 31 marca i do 2 grudnia 2022 roku.
Pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM dotyczący Tarczy Antyinflacyjnej. Według 43,4% ankietowanych rządowa propozycja nie rozwiąże problemu rosnących rachunków. Kolejnych 27,1 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej nie". Z kolei 14,4% Polaków jest zdania, że pakiet antyinflacyjny "raczej pomoże" na wzrost cen i rachunków, a "zdecydowanie tak" odpowiedziało jedynie 6,1% badanych. 9,3 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.