Dodatek osłonowy. Ile wyniesie dopłata? Kto może ją otrzymać?

Dodatek osłonowy to jeden z elementów ogłoszonego przez rząd wsparcia dla gospodarstw domowych w ramach tarczy antyinflacyjnej. Kto będzie mógł otrzymać wsparcie? Ile wyniesie? Odpowiadamy.

Pod koniec listopada rząd ogłosił szczegóły tarczy antyinflacyjnej, która ma stanowić odpowiedź na szalejącą w ostatnich miesiącach inflację i drożyznę. Rząd chce wprowadzić niższe akcyzy i podatki VAT na prąd elektryczny, paliwa, gaz ziemny i ciepło systemowe. Jeden z elementów programu to dodatek osłonowy. Ile wyniesie i kto będzie mógł go otrzymać? 

Zobacz wideo Czy pensje dogonią inflację? [Q&A Gazeta.pl]

Dodatek osłonowy. Nawet 1150 zł dopłaty 

Jak można przeczytać na stronie internetowej rządu, dodatek osłonowy ma zrekompensować VAT na energię elektryczną do 0 proc. w wysokości ok. 2,1 mld zł oraz VAT do 0 proc. na żywność w wysokości ok. 1,5 mld zł. Dla kogo oferowane jest dodatkowe wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe danego gospodarstwa domowego: 

  • dopłata 400 zł w skali roku dla gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł miesięcznie;
  • dopłata 600 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 850 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie;
  • dopłata 1150 zł w skali roku dla gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł na osobę miesięcznie.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

40. rocznica stanu wojennegoRocznica wprowadzenia stanu wojennego. Duda: Polska cały czas boleje [ZDJĘCIA]

W czwartek 9 grudnia Sejm przyjął ustawę o dodatku osłonowym. W Sejmie przeszła też poprawka podwyższająca dodatek dla gospodarstw, które ogrzewają swoje domy węglem. Ma on wynieść 500 złotych dla gospodarstwa jednoosobowego, 750 złotych dla gospodarstwa dwu lub trzyosobowego, 1062,50 dla 4 -5-osobowego i najwyższy dodatek, dla gospodarstwa powyżej 6 osób - 1 437,50 złotych. Dodatek ma być wypłacany w dwóch turach - do 31 marca i do 2 grudnia 2022 roku. 

Dodatek osłonowy. Tarcza Antyinflacyjna pomoże na wzrost cen? Większość uważa, że nie 

Pracownia United Surveys przeprowadziła sondaż dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM dotyczący Tarczy Antyinflacyjnej. Według 43,4% ankietowanych rządowa propozycja nie rozwiąże problemu rosnących rachunków. Kolejnych 27,1 proc. badanych wybrało odpowiedź "raczej nie". Z kolei 14,4% Polaków jest zdania, że pakiet antyinflacyjny "raczej pomoże" na wzrost cen i rachunków, a "zdecydowanie tak" odpowiedziało jedynie 6,1% badanych. 9,3 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie. 

zdjęcie ilustracyjneKiedy zaczyna się zima? Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

Więcej o: