Wigilia 2021. Czy 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

Czy 24 grudnia to dzień wolny od pracy? Jak wygląda praca święta Bożego Narodzenia? Co jeśli pracujemy w dzień wolny? Odpowiadamy!
Zobacz wideo Jak ograniczyć marnowanie jedzenia w święta? Ekspertka wyjaśnia

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wiele osób zastanawia się więc, czy w tym czasie trzeba chodzić do pracy lub szkoły. Postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości.

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

Co z pracą w święta? Czy w Boże Narodzenie

Zgodnie z kodeksem pracy niedziele i święta są dniami wolnymi od pracy - choć od tych przepisów dopuszczone są wyjątki, między innymi:

  • w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii;
  • w ruchu ciągłym;
  • przy pracy zmianowej;
  • przy niezbędnych remontach;
  • w transporcie i w komunikacji;
  • w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych;
  • przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób;
  • w rolnictwie i hodowli;
  • przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, w szczególności w: zakładach świadczących usługi dla ludności, gastronomii, zakładach hotelarskich, jednostkach gospodarki komunalnej, zakładach opieki zdrowotnej i innych placówkach ochrony zdrowia przeznaczonych dla osób, których stan zdrowia wymaga całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej oraz jednostkach organizacyjnych wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej zapewniających całodobową opiekę, zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, oświaty, turystyki i wypoczynku.

W przypadku, gdy pracownik pracuje w dzień wolny, należy mu się jednak rekompensata: dodatkowy dzień wolny, a jeśli nie jest to możliwe - dodatek finansowy za każdą przepracowaną godzinę. 

Wigilia Bożego Narodzenia (zdjęcie ilustracyjne)Boże Narodzenie 2021. Jakie są popularne potrawy wigilijne? [LISTA]

Co z pracą w Wigilię? Czy 24 grudnia jest dniem wolnym od pracy?

Musimy jednak pamiętać, że 24 grudnia nie jest świętem i przypada w tym roku w piątek, a więc w dzień powszedni. Wolne od pracy z okazji świąt Bożego Narodzenia przysługuje więc tylko 25 i 26 grudnia. Wielu pracodawców decyduje się jednak na skrócenie czasu pracy w Wigilię lub pracę zdalną.

Więcej o: