Kiedy zaczyna się zima? Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? [ZIMA ASTRONOMICZNA, KALENDARZOWA]

Początek zimy kalendarzowej i astronomicznej nie zawsze się ze sobą pokrywają. Pierwsza każdego roku zaczyna się tego samego dnia, z kolei druga ma datę ruchomą. Kiedy rozpocznie się zima? Którego wypada najkrótszy dzień w roku? Odpowiadamy.

Każdego roku zima kalendarzowa rozpoczyna się tego samego dnia, czyli 22 grudnia. W tym roku będzie to środa. W przeciwieństwie do zimy astronomicznej ma datę stałą. W 2021 roku zima astronomiczna rozpocznie się dzień przed kalendarzową.

Zobacz wideo Wiele rodzimych gatunków ptaków nie spędza zimy w Polsce

Zima astronomiczna a kalendarzowa. Jaka jest różnica?

Zima kalendarzowa trwa zawsze trzy miesiące - od 22 grudnia do 21 marca. Z kolei zima astronomiczna rozpoczyna się wraz z momentem przesilania zimowego, a kończy podczas równonocy wiosennej. Początek zimy astronomicznej jest jednocześnie najkrótszym dniem w roku dla półkuli północnej, a najdłuższym dla południowej.

Więcej informacji o porach roku przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

W 2021 roku zima astronomiczna rozpocznie się 21 grudnia o godzinie 16.59, czyli w momencie przejścia Ziemi przez punkt przesilenia zimowego. Daty początku i końca zim kalendarzowej oraz astronomicznej mogą się ze sobą pokrywać, ale nie muszą. W zeszłym roku początek zimy astronomicznej wypadł, jak i obecnie 21 grudnia. Z kolei w 2019 roku zima astronomiczna rozpoczęła się w ten sam dzień co zima kalendarzowa. Co ciekawe, kolejny raz obie daty pokryją się dopiero w 2023 roku.

Zima 2021. Ile będzie trwał najkrótszy dzień w roku?

Najkrótszy dzień w roku, czyli inaczej przesilenie zimowe, dla naszej półkuli w tym roku wypada 21 grudnia. Słońce wówczas będzie górowało w zenicie wędrując nad zwrotnikiem Koziorożca. Najkrótszy dzień w Polsce będzie trwał wówczas 7 godzin i 15 minut dla północnej części kraju. Z kolei na południu Polski dzień potrwa ok. 8h i 10 minut. 

Więcej o: