Boże Narodzenie 2021 - czy spowiedź jest obowiązkowa. Czy przed świętami trzeba się wyspowiadać?

Boże Narodzenie 2021. Czy spowiedź przed świętami jest obowiązkowa? Co na ten temat mówią duchowni?

Boże Narodzenie 2021 już za kilka dni. Wiele osób rusza z przygotowaniami wcześniej - pamiętając o zakupach, prezentach i dekoracjach. W tym czasie warto jednak pomyśleć także o swojej duchowości. Wierni zastanawiają się, czy przed świętami muszą udać się do spowiedzi. Jak to wygląda w przepisach kościelnych

Zobacz wideo Dlaczego księża milczą w sprawach patologii w Kościele?

Czy trzeba się wyspowiadać przed świętami Bożego Narodzenia?

Zgodnie z Kodeksem prawa kanonicznego, "każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku". Przykazania kościelne zaznaczają, że obowiązek ten wypada przynajmniej raz w roku - w czasie Wielkanocy. Co do spowiedzi, to Kodeks również zaznacza obowiązek spowiedzi przynajmniej raz w roku, jednak nie doprecyzowuje konkretnej daty (dokładny zapis brzmi następująco: "każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku spowiadać się ze swoich grzechów").

W Boże Narodzenie nie ma więc ścisłego obowiązku, by się wyspowiadać. Wierni jednak zazwyczaj starają się wyspowiadać przed świętami, by móc przyjąć komunię podczas mszy odbywających się w Boże Narodzenie. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Spowiedź - jak brzmi formuła spowiedzi?

Spowiedź ma miejsce zwykle w konfesjonale, chociaż w wyjątkowych okolicznościach może być też przeprowadzona np. w salce w parafii. Wierny po uklęknięciu mówi do duchownego: "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus". Kapłan odpowiada mu wówczas: "Na wieki wieków. Amen". Następnie ksiądz wykonuje znak krzyża i zachęca wiernego do ufności w miłosierdzie Boga. Następnie wierny może przejść do wyznania grzechów, zaczynając od formuły:

Ostatni raz spowiadałem/am się (dzień, wydarzenie), pokutę odprawiłem/am. Popełniłem/am następujące grzechy, które z żalem wyznaję (...). 

Na koniec należy powiedzieć: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i proszę Boga Ojca o przebaczenie.

Boże Narodzenie 2021 - nowe obostrzenia od 15 grudnia

15 grudnia w Polsce zaczęły obowiązywać nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Zgodnie z rekomendacjami rządu, w kościołach może być zajętych 30 proc. dostępnych miejsc. Z limitu tego wyłączone są osoby, posiadające certyfikat covidowy. Na razie nie ma jednak przepisów, które nakładałyby obowiązek okazywania certyfikatu czy możliwość wymagania tego dokumentu przez księży

Więcej o: