Ubrane choinki pojawiają się już na początku grudnia, często w okolicy 8 grudnia, kiedy wypadają Mikołajki. W centrach handlowych "atmosferę świąt" można poczuć nawet w listopadzie. A jaka jest tradycyjna data, która wyznaczała dzień ubierania choinki?
Zgodnie z tradycją, która jest nadal stosowana w wielu domach, choinkę ubiera się dopiero w wigilię Bożego Narodzenia - czyli 24 grudnia. Jest to ostatni dzień przygotowań do świąt, kiedy większa część rodziny zaczyna się już zbierać w domu, w którym odbędzie się uroczysta kolacja. Powodem tak późnego ubierania choinek było też to, że żywe drzewka ubrane wcześniej mogą zacząć obsychać lub tracić igły, przez co stracą swój urok w Boże Narodzenie. A zgodnie z tradycją świąteczna choinka powinna ozdabiać nasze domy co najmniej do 6 stycznia - czyli dnia Trzech Króli.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Tradycja ubierania choinki jest dość młoda, w porównaniu do innych zwyczajów świątecznych. W Europie Zachodniej pierwsze zmianki o ubieraniu choinek na Boże Narodziły pojawiły się pod koniec XV wieku, najprawdopodobniej w Niemczech. W Polsce zwyczaj ten zaobserwowany dopiero w XIX wieku, chociaż już w XVII wieku w Gdańsku oferowane były ubrane choinki.
Od strony teologicznej ubieranie choinki interpretowane jest jako powrót do utraconego raju. W praktyce choinki były wykorzystywane podczas przedstawień bożonarodzeniowych. Wówczas pokazywano moment skuszenia Ewy, co doprowadziło do upadku jej i Adama. Podczas przedstawień, które zyskały ogromną popularność w Niemczech, trudno było znaleźć w grudniu kwitnącą jabłoń. Drzewo to podmieniono więc na choinki - jodły, świerki czy sosny. Na nich zawieszano czerwone jabłka, które miały kusić Ewę. Z czasem tak ozdobione choinki zaczęły pojawiać się też w kościołach, a później też w domach wiernych. Na początku dekoracjami były suszone owoce, orzechy czy słodycze oraz oczywiście małe jabłuszka.
Pierwsza zmianka o choince w Polsce pochodzi z 1698 roku i dotyczy choinek ubranych na jarmarku świątecznym w Gdańsku. Zanim zwyczaj ten przywędrował do naszego kraju, na Boże Narodzenie zwyczajowo ustawiano snopki zboża - pojawiały się one we wszystkich rogach głównego pokoju. Na stole oraz podłodze rozsypywano natomiast siano.