Boże Narodzenie 2021. Jakie są wigilijne przesądy i zabobony?

Wigilia i święta Bożego Narodzenia już tuż, tuż! Wigilijny wieczór to bez wątpienia wyjątkowy moment, który wiąże się z wieloma tradycjami, jak m.in. przygotowanie dwunastu potraw. Nie wszyscy wiedzą jednak, że ten dzień wiąże się również z rozmaitymi zabobonami i przesądami, które mają za zadanie zapewnić nam szczęście w nowym roku.

Wigilia bez wątpienia jest świętem o szczególnym znaczeniu. Tego wieczora całymi rodzinami zasiadamy przy świątecznym stole, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia i obdarowujemy się nawzajem prezentami. Wigilia jest jednak również dniem, który jest związany z dużą ilością rozmaitych przesądów. Jedne z nich mają nam przynieść szczęście, inne uchronić przed pechem, jeszcze kolejne natomiast zdradzić, czy niebawem czeka nas małżeństwo. 

Zobacz wideo W Wigilię post nie jest obowiązkowy

Boże Narodzenie 2021. Wigilijne przesądy, które przyniosą nam szczęście

Wiele osób wierzy, że przesądy związane z Wigilią mają ogromną moc. Które z nich przyniosą nam szczęście? Jednym z najpopularniejszych przesądów jest wkładanie do portfeli łuski karpia. Ma to przynieść w przyszłości szczęście w finansach. Inny zabobon związany z pieniędzmi dotyczy tego, iż powinniśmy je mieć przy sobie podczas kolacji wigilijnej. Dzięki temu w przyszłym roku pieniądze mają "się nas trzymać". Dodatkowo pod talerzem każdego z domowników powinno się położyć monetę, by nikomu nie zabrakło gotówki. 

Jaka Wigilia taki cały rok? Jeśli chcesz, aby nowy rok był dla ciebie pomyślny, nie powinieneś sprzeczać, ani kłóci się z innymi domownikami. Najlepiej, gdybyśmy przeżyli ten dzień, w zgodzie z bliskimi, radośnie i z uśmiechem. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Inny z przesądów dotyczy tego, kto jako pierwszy w dzień wigilii Bożego Narodzenia przekroczy próg naszego domu. Jeśli będzie to mężczyzna, domownicy będą cieszyć się szczęściem. Zgodnie z tym wierzeniem kobieta ma więc przynosić pecha. Szczęście na cały rok ma też przynieść spróbowanie (choćby symbolicznie) każdej potrawy wigilijnej. 

W Wigilię nie wolno natomiast pożyczać nikomu swoich rzeczy ani pieniędzy. Ten, kto wynosi bowiem ze swojego domu jakieś przedmioty, nigdy nie dorobi się majątku. 

Przesądy wigilijne związane z małżeństwem, a także choinką

Jeśli przy stole wigilijnym znajduje się kobieta, która chce wyjść za mąż, po skończonej kolacji, powinna wyjąć spod obrusu sianko. Wyjęcie źdźbła o kolorze zielonym wróży szybkie znalezienie wybranka serca, o kolorze szarym - staropanieństwo, z kolei kolor żółty zwiastuje długie oczekiwanie na małżeństwo

Według kolejnego z przesądów po zjedzeniu jabłka powinno się przeliczyć jego pestki. Liczba parzysta oznacza, że szczęśliwie się zakochasz w nadchodzącym roku. 

Jakie zabobony są związane z choinką? Jak się okazuje, zawieszane na niej ozdoby mają swoje znaczenie. Jabłka - miały zapewnić domownikom zdrowie, pierniki - dostatek, a orzechy - siłę fizyczną. Gwiazda umieszczana na czubku drzewka ma za zadanie pomóc w powrocie osób, które znajdują się daleko. Dzwoneczki zwiastują radosne wydarzenia w rodzinie, a lampki i bombki - mają ochraniać rodzinę przed demonami i siłami zła. 

Więcej o: