27 grudnia - czy to dzień wolny od pracy? Nowe święto państwowe już w 2021 roku

27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy w Polsce obchodzone będzie nowe święto państwowe. Tego dnia przypada bowiem rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego z 1918 roku. Czy nowe święto jest też dniem wolnym od pracy?

23 listopada 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to upamiętniane będzie 27 grudnia. Jego celem jest wspomnienie o zwycięskim zrywie Polaków z lat 1918-19 przeciwko Niemcom.

Zobacz wideo Święto Niepodległości 2021. Oficjalne uroczystości na placu Piłsudskiego w Warszawie

27 grudnia nowe święto państwowe - czy to dzień wolny od pracy? 

Zgodnie z zapowiedziami, 27 grudnia nie będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent Andrzej Duda poinformował, że "trudno byłoby" forsować taki projekt w Sejmie. W rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" prezydent dodał, że "idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta".

Apel o ustanowienie święta upamiętniającego Powstanie Wielkopolskie zostało zainicjowane przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Bożonarodzeniowa szopka w WatykanieWatykan. Zapalono lampki na 113-letnim świerku. Jest też szopka [ZDJĘCIA]

Dni wolne od pracy w 2021 roku

W tym roku czekają nas jeszcze tylko dwa dni wolne od pracy, które przypadają:

  • 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

Pierwszy z tych dni, 25 grudnia, wypada w sobotę. Z tego tez powodu pracodawcy muszą oddać jeden dzień wolny swoim pracownikom. Dzień odbioru dnia wolnego wyznaczany jest zwykle przez pracodawcę. 

Śnieg na ulicach BydgoszczyNadchodzi prawdziwa zima. Ciepło zrobi się dopiero w kwietniu

Więcej o: