Gdzie sprawdzić kwarantannę? W ten sposób zobaczysz, czy sanepid skierował Cię na izolację

Chcesz upewnić się czy zostałeś objęty kwarantanną lub domową izolacją? Jak informuje rządowy portal, można to zrobić internetowo. Gdzie sprawdzić kwarantannę? Odpowiadamy.

Jak podkreśla Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, aby upewnić się, czy skierowanie na kwarantannę lub domową izolację zostało wystawione, wystarczy wejść na Internetowe Konto Pacjenta

Zobacz wideo Na jakim etapie IV fali zachorowań jesteśmy? Ekspert wyjaśnia

COVID-19. Jak sprawdzić czy wystawiono skierowanie na kwarantannę?

Informacja o kwarantannie powinna pojawić się na Koncie Pacjenta tuż po tym, gdy sanepid wprowadzi ją do systemu. Wystarczy zalogować się na swoje konto, a następnie sprawdzić czy na górze strony znajduje się powiadomienie o kwarantannie bądź domowej izolacji (przy obrazku pomarańczowego dzwoneczka).

Szczepienie dzieci (zdjęcie ilustracyjne)Szczepienie dzieci w wieku 5-11 lat. MZ opublikowało wytyczne

Więcej na temat COVID-19 przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Informacja o Twojej kwarantannie jest jednak widoczna wyłącznie wtedy, kiedy sanepid wpisze ją do systemu lub gdy lekarz POZ wystawi dla Ciebie skierowanie na test. Natomiast informacja o izolacji jest widoczna, jeżeli laboratorium wpisze pozytywny wynik testu do systemu EWP" - można przeczytać na rządowym serwisie. Jak dodaje portal, wprowadzona została również możliwość pobrania zaświadczenie o przebywaniu na kwarantannie lub domowej izolacji. Dokument będzie posiadał elektroniczny podpis, który potwierdzi pracodawcy powód nieobecności. 

Kwarantanna a domowa izolacja. Jaka jest różnica?

W przeciwieństwie do izolacji domowej, kwarantanną mogą zostać objęte osoby zdrowe. Obecnie (12.12.2021), kwarantannie podlegają: wracający do Polski z krajów strefy Schengen, przekraczający granicę Polski stanowiącą zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, skierowani na test na obecność COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej, a także osoby, które miały kontakt z zakażonymi koronawirusem lub z nimi mieszkają.

Virus Outbreak NetherlandsProtest w Rotterdamie. Policja oddała strzały, w centrum stan wyjątkowy [ZDJĘCIA]

Z kolei izolacja domowa dotyczy osób, które otrzymały pozytywny wynik testu na zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jak podaje portal, izolacja trwa 10 dni (chyba, że lekarz POZ zadecyduje inaczej) i przebiega w miejscu zamieszkania pacjenta.

Więcej na temat zasad domowej izolacji oraz kwarantanny znajdziesz na stronie www.gov.pl, wchodząc w zakładkę "Koronawirus: informacje i zalecenia".

Więcej o: