Dzielenie się opłatkiem przed rozpoczęciem Wigilii to jeden z najbardziej tradycyjnych zwyczajów świątecznych. Gdzie jednak kupić opłatek i czy musi on być poświęcony w kościele? Odpowiadamy.
Opłatki często są produkowane przez siostry zakonne i kościoły, ale coraz częściej płatek chlebowy może otrzymać też w hurtowniach, które mogą zainwestować w specjalne maszyny, które na opłatku umieszczają różne religijne wzory.
Opłatek nie jest relikwią, dlatego też opłatek można kupić poza kościołami - chociaż wierni zazwyczaj kupują opłatek w swojej parafii. Gdzie indziej można go znaleźć? Opłatki sprzedawane są w sklepach z dewocjonaliami, na świątecznych targach i straganach, ale też w sklepach spożywczych. Opłatki można kupić też w internecie lub w centrum handlowym - od sprzedawców, którzy przed świętami wystawiają się głównie w tym celu.
Według wytycznych Kościoła, opłatek musi być pobłogosławiony przez kapłana. Wiele osób jednak nie przywiązuje do tego obecnie tak dużej wagi, a przy stole dzielimy się też opłatkiem dołączonym np. do kartki świątecznej przesłanej przez dalszego krewnego.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Opłatek to cienki płatek chlebowy. Wykonany jest on z białej mąki i wody. W jego przygotowaniu nie wykorzystuje się żadnych innych dodatków, takich jak drożdże, sól czy zakwas. Opłatek ma symbolizować pojednanie, przebaczenie, miłość i przyjaźń.
Poza Polską tradycja łamania się opłatkiem w wigilię Bożego Narodzenia występuje też na Ukrainie, Białorusi, Słowacji, w Czechach i we Włoszech.
Co symbolizuje opłatek? Według wiernych opłatek jest symbolem przyjaźni, pojednania, miłości i przebaczenia. Stąd też łamanie się opłatkiem oznacza przebaczenie sobie.