Wigilia 2021. Czy w Wigilię można jeść mięso? Czy tego dnia obowiązuje post?

Święta Bożego Narodzenia już niedługo. To piękny, klimatyczny okres, podczas którego katolicy siadają do stołu i dzielą sie opłatkiem, by uczcić jedno z najważniejszych świąt w swojej wierze. Czy w Wigilię obowiązuje post? Czy tego dnia można jeść mięso?

W Wigilię Bożego Narodzenia na stołach wielu Polaków gości 12 tradycyjnych potraw. Nie znajdziemy jednak wśród nich potraw mięsnych. Najczęściej więc w Wigilię spożywamy różnorodne ryby, bigos i pierogi z kapustą.

Zobacz wideo Potrawy wigilijne zdrowe i dietetyczne. Mit czy prawda?

Wigilia 2021. Czy w Wigilię obowiązuje post?

Kościół katolicki nie nakazuje swoim wiernym postu w wigilijny wieczór i zezwala na spożywanie potraw mięsnych. Wynika to z przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, który został uchwalony w 1983 r. Zgodnie z prawem kościelnym zachowanie postu jest obowiązkowe natomiast w Środę Popielcową oraz w piątek przed Wielkanocą.

Choć spożywanie mięsa w wigilijny wieczór nie jest grzechem, to księża zachęcają, aby utrzymać tradycję i podczas świątecznej wieczerzy zachować post.

Przeczytaj więcej o Bożym Narodzeniu na stronie głównej Gazeta.pl.

"Zachęcamy, zgodnie z postanowieniem II Polskiego Synodu Plenarnego, do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia, ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia w Polsce. Przypominamy też, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia" - można przeczytać w liście pasterskim polskich biskupów z 2003 r.

Boże Narodzenie 2021 - modlitwa wigilijna

Według tradycji katolickiej, zanim rozpocznie się wigilijna kolacja, najstarsza osoba z rodziny rozpoczyna modlitwę słowami: "W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, Amen". Następnie zapalana jest świeca na stole, podczas której mówi się: "Światło Chrystusa - Bogu niech będą dzięki". Następnie czytany jest fragment Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa (Łk 2,1-14).

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania

- brzmi fragment ewangelii czytany podczas wigilijnej kolacji, czyli czytanie z Ewangelii według świętego Łukasza.

Należy zakończyć je słowami "Bogu niech będą dzięki". Następnie przechodzi się do modlitwy. Zazwyczaj są to następujące modlitwy: "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu" oraz  "Wieczny odpoczynek" ku pamięci bliskich zmarłych. Po odmówieniu modlitw, zgromadzeni na Wigilii, mogą przejść do łamania się opłatkiem i składania sobie nawzajem bożonarodzeniowych życzeń.

Więcej o: