Boże Narodzenie 2021. O której powinno się zasiąść do kolacji wigilijnej?

Święta Bożego Narodzenia już niebawem. Z tej okazji wiele rodzin zasiądzie wspólnie do świątecznej uczty. O której godzinie jednak powinna rozpocząć się wigilijna kolacja? Odpowiadamy.

Zgodnie z tradycją, do wigilijnej kolacji powinno przystąpić się w momencie, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. O której godzinie możemy spodziewać się jej zatem na niebie 24 grudnia 2021 roku?

Zobacz wideo Świąteczne słodkości dla łasuchów - pierniki i ciasteczka cynamonowe

Wigilia 2021. O której na niebie 24 grudnia pojawi się pierwsza gwiazdka?

W tym roku zachód słońca 24 grudnia wypada o godzinie 15.42. Zgodnie z tą informacją, już po godzinie 16.00, przy odrobinie szczęścia, będziemy mogli dostrzec pierwsze widoczne na nocnym niebie gwiazdy. Warto jednak wspomnieć, że znaczący wpływ w tej sytuacji może mieć jednak miejsce zamieszkania.

Osobom wypatrującym pierwszej gwiazdki na grudniowym niebie, z pewnością pomoże brak sztucznego światła. Dlatego mieszkańcy wsi, czy obszarów oddalonych od aglomeracji miejskich, mogą mieć w tym przypadku znacząco ułatwione zadanie. Kluczowa w tej sytuacji może okazać się również pogoda. Duże zachmurzenie jest w stanie skutecznie uniemożliwić obserwację. 

Więcej informacji o Świętach Bożego Narodzenia znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kolacja wigilijna. Co jeśli na niebie nie widać pierwszej gwiazdki?

Trzeba jednak podkreślić, że rozpoczęcie wigilijnej wieczerzy wraz z pierwszą gwiazdką ma wymiar wyłącznie symboliczny. Wiele osób zasiada do kolacji przeważnie w okolicach godziny 18.00 czy 19.00. Tradycja wypatrywania na niebie pierwszej gwiazdki nawiązuje do Biblii i Gwiazdy Betlejemskiej. Wówczas na niebie dostrzegli ją Trzej Królowie i podążając jej śladem, dotarli do dzieciątka Jezus. Zwyczaj, choć piękny, czasem bywa jednak niemożliwy do zrealizowania. Nie każdej nocy bowiem dostrzeżenie gwiazd gołym okiem jest możliwe. 

Więcej o: