Święto Trzech Króli. Co symbolizuje? Skąd wzięli się mędrcy?

Święto Trzech Króli co roku celebruje się 6 stycznia. Dla wyznawców chrześcijaństwa jest uroczystością Objawienia Pańskiego. Co symbolizuje? Skąd wzięli się mędrcy? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Nie lubisz ozdabiać prezentów? Oto łatwe sposoby na pakowanie [Pracownia Bronka]

Święto Trzech Króli to przede wszystkim święto kościelne, w którego trakcie organizowane są różne uroczystości i wydarzenia. Ten dzień jest również wolnym od pracy, a w tym roku 6 stycznia wypada w czwartek. Dodatkowy urlop w piątek będzie oznaczał długi weekend. Co symbolizuje święto? Skąd wzięli się mędrcy? 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Święto Trzech Króli. Co symbolizuje 6. dzień stycznia? 

Jak wspomnieliśmy wcześniej,  dla wyznawców chrześcijaństwa Święto Trzech Króli jest uroczystością Objawienia Pańskiego. Należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W tym dniu celebruje się opisane wydarzenia w Ewangelii św. Mateusza, a dokładnie złożenie hołdu Dzieciątku Jezus przez Trzech Mędrców ze Wschodu.

Pod koniec IV w. w liturgii Kościoła Powszechnego pojawiły się dwie odrębne uroczystości - Boże Narodzenie, które obchodzimy 25 grudnia, a święto Trzech Króli stało się od niego niezależnym. Jest ono ostatnim etapem cyklu uroczystości religijnych. Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę - to pokłon  zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych.

Władimir Putin podczas wideokonferencji z Joe BidenemJoe Biden i Władimir Putin rozmawiali on-line ponad dwie godziny [ZDJĘCIA]

Święto Trzech Króli. Trzej Mędrcy - skąd się wzięli?

Według tradycji chrześcijańskiej trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar - podążali za Gwiazdą Betlejemską, aby dotrzeć do miejsca narodzin nowego władcy i przekazać mu dary oraz oddać hołd. Mędrcy ofiarowali Jezusowi mirrę, kadzidło i złoto. Czy to możliwe, że przyprowadziła ich gwiazda? Jak możemy przeczytać na portalu ciekawostkihistoryczne.pl: "Według współczesnych naukowców w czasie narodzin Mesjasza ówcześni astrologowie faktycznie mogli zetknąć się z wyjątkowym układem i zagęszczeniem ciał niebieskich. Co więcej, najprawdopodobniej w czasie zimowego przesilenia miało dojść nawet do wybuchu supernowej, o czym dowiadujemy się z tak zwanej protoewangelii Jakuba, apokryficznym tekście, w którym opisano okoliczności i narodzenie Jezusa z Nazaretu.

Szlachetna PaczkaSzlachetna Paczka. 900 rodzin nadal szuka darczyńców

Więcej o: