Święto Trzech Króli to przede wszystkim święto kościelne, w którego trakcie organizowane są różne uroczystości i wydarzenia. Ten dzień jest również wolnym od pracy, a w tym roku 6 stycznia wypada w czwartek. Dodatkowy urlop w piątek będzie oznaczał długi weekend. Co symbolizuje święto? Skąd wzięli się mędrcy?
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Jak wspomnieliśmy wcześniej, dla wyznawców chrześcijaństwa Święto Trzech Króli jest uroczystością Objawienia Pańskiego. Należy do pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. W tym dniu celebruje się opisane wydarzenia w Ewangelii św. Mateusza, a dokładnie złożenie hołdu Dzieciątku Jezus przez Trzech Mędrców ze Wschodu.
Pod koniec IV w. w liturgii Kościoła Powszechnego pojawiły się dwie odrębne uroczystości - Boże Narodzenie, które obchodzimy 25 grudnia, a święto Trzech Króli stało się od niego niezależnym. Jest ono ostatnim etapem cyklu uroczystości religijnych. Objawienie Pańskie ma swoją symbolikę - to pokłon zarówno części świata pogan, jak i ludzi z różnych warstw społecznych oraz narodowych.
Według tradycji chrześcijańskiej trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar - podążali za Gwiazdą Betlejemską, aby dotrzeć do miejsca narodzin nowego władcy i przekazać mu dary oraz oddać hołd. Mędrcy ofiarowali Jezusowi mirrę, kadzidło i złoto. Czy to możliwe, że przyprowadziła ich gwiazda? Jak możemy przeczytać na portalu ciekawostkihistoryczne.pl: "Według współczesnych naukowców w czasie narodzin Mesjasza ówcześni astrologowie faktycznie mogli zetknąć się z wyjątkowym układem i zagęszczeniem ciał niebieskich. Co więcej, najprawdopodobniej w czasie zimowego przesilenia miało dojść nawet do wybuchu supernowej, o czym dowiadujemy się z tak zwanej protoewangelii Jakuba, apokryficznym tekście, w którym opisano okoliczności i narodzenie Jezusa z Nazaretu.