27 grudnia dniem wolnym od pracy? Mamy nowe święto państwowe

Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Od 2021 roku tego dnia wypada święto państwowe. Czy ustawodawca przewidział dla nas chwilę odpoczynku z tej okazji?

27 grudnia 2021 roku po raz pierwszy będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto to ma upamiętniać zwycięski zryw powstańców z Wielkopolski, którzy w latach 1918-1919 walczyli o zwrot terytoriów znajdujących się pod zaborem pruskim. Powstańcy w krótkim czasie opanowali całą Prowincję Poznańską z wyjątkiem jej północnych i południowo-wschodnich obrzeży. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu w Compiègne z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Nowe święto państwowe. Dzięki komu powstało?

Ustawa o ustanowieniu nowego święta państwowego w dniu 27 grudnia została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec listopada 2021 roku. Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego powstał dzięki inicjatywie Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Fundacji Zakłady Kórnickie, poznańskiego Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Pod apelem w tej sprawie podpisało się osiem tysięcy osób.

horoskop - zdjęcie ilustracyjneHoroskop na 2022 rok [wszystkie znaki zodiaku]

27 grudnia dniem wolnym od pracy? Co mówi na ten temat ustawa?

Czy 27 grudnia będzie dniem wolnym od pracy? Wiele osób chciałoby tego, ponieważ pozwoliłoby to na wydłużenie przerwy świątecznej. Ustawodawca nie przewidział jednak takiego rozwiązania, co oznacza, że 27 grudnia nie jest dniem wolnym od zawodowych obowiązków. 

stetoskop (zdjęcie ilustracyjne)Zwolnienie lekarskie. Jak sprawdzić, do kiedy jest ważne? Gdzie to zrobić?

Więcej o: