Boże Narodzenie 2021. Jakie są wigilijne przesądy i zabobony?

Sprawdź, jakie są przesądy i zabobony związane z wigilią Bożego Narodzenia. I dowiedz się, czego nie może zabraknąć podczas kolacji wigilijnej.

Dla większości z nas święta to najpiękniejszy czas w roku. Jednak nie wszyscy znamy zabobony i przesądy z nim związane. Wyjaśniamy, dlaczego warto zawiesić na choince orzech włoski oraz czego lepiej nie robić w czasie wigilii. 

Zobacz wideo Najdroższe święta od lat. Jakiego wzrostu cen możemy się spodziewać w grudniu?

Boże Narodzenie 2021. Przesądy i zabobony przy wigilijnym stole 

Według przesądu nie można kłócić się ani płakać przy wigilijnym stole, inaczej taki będzie cały następny rok, nie można również odejść od stołu podczas wieczerzy, chyba że przynosimy potrawy. Kolejny zabobon wiąże się z jedzeniem wigilijnym, by mieć szczęście, powinniśmy spróbować wszystkich 12 potraw. A łuska karpia trzymana przez cały rok w portfelu ma zapewnić nam więcej pieniędzy. W czasie wigilii nie powinniśmy pożyczać nikomu gotówki, ani samemu nie prosić o pożyczkę. Przesąd mówi, ze jeśli będziemy oddawać pieniądze w wigilię, będziemy to robić cały rok. Okazuje się, że w czasie świat dobrze jest mieć katar, kichanie przy wigilijnym stole ma przynieść nam w nadchodzącym roku zdrowie.  

Boże Narodzenie 2021. Świąteczne przesądy i zabobony

Przesąd mówi, że niezamężne dziewczyny powinny podczas sprzątania przed świętami nie zamiatać w kierunku drzwi, mogą w ten sposób "wymieść" przyszłego męża. Po zakończonej kolacji wigilijnej panny mogą wyjść na dwór i krzyknąć swoje imię, skąd usłyszą echo, stąd przyjdzie ich przyszły mąż.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Znaczenia ma również to, co zawiesimy na choince. Jabłko mają przynieść domownikom zdrowie, piernik dostatek, a orzech włoski siłę fizyczną. Wszystkie dzieci i dorośli wiedzą, że w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem, jednak nie można ich podsłuchiwać - to może przynieść pecha. Pierwszego dnia świat z kolei powinniśmy wziąć kąpiel w zimnej wodzie i wrzucić do niej kilka monet, to ma sprawić, że w nadchodzącym roku nie będziemy mieć problemów finansowych

Więcej o: