Wigilia 2021. Czy 24 grudnia to dzień wolny od pracy?

Wigilia to dzień, w którym rozpoczynamy świętowanie Bożego Narodzenia. To wyjątkowy czas, w którym najbliższe sobie osoby spotykają się przy świątecznym stole, by złożyć sobie życzenia i podzielić się opłatkiem. To również dzień przepełniony przygotowaniami. Czy 24 to dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.

Kto może liczyć na dzień wolny od pracy w Wigilię? Czy tego dnia każdemu przysługuje dzień wolny? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Potrawy wigilijne zdrowe i dietetyczne. Mit czy prawda?

Wigilia 2021. Czy to dzień wolny od pracy?

Choć wszyscy Polacy marzą o wolnej od pracy Wigilii, by móc spokojnie przygotować świąteczne potrawy, niestety - Wigilia dla wielu z nich nie jest dniem wolnym od pracy. Powodem jest fakt, że nie jest to ani święto państwowe, ani święto kościelne.

Okazuje się jednak, że w tym roku można zrobić tak, by w Wigilię opuścić dzień pracy. Boże Narodzenie w tym roku wypada w sobotę, a zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy "Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin". Oznacza to, że jeszcze w grudniu można odebrać jeden dzień wolnego w pracy. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy szefowie zgodzą się na to, by był to dla ich pracowników dzień wolny.

Pogoda na Boże Narodzenie. Czy w święta będzie śnieg?

Synoptycy prognozują, że przed świętami będzie mroźnie i spadnie sporo śniegu. Bliżej Wigilii do Polski może jednak przyjść ocieplenie, przez które w wielu regionach kraju będziemy musieli pożegnać się z białymi świętami.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Podczas świąt niemal w całej Polsce termometry wskazywać będą dodatnie temperatury. Oznacza to, że śnieg, który będzie padał w pierwszej połowie grudnia, nie utrzyma się długo. Największe szanse na białe święta mają mieszkańcy województw podlaskiego i lubelskiego, gdzie 24 grudnia spodziewane są niewielkie opady śniegu oraz temperatura do 0 stopni. 25 i 26 grudnia natomiast będzie tam już kilka stopni powyżej zera.

Więcej o: