27 grudnia - nowe święto państwowe. Czy to dzień ustawowo wolny od pracy?

27 grudnia obchodzimy nowe święto państwowe. Od teraz na ten dzień przypadać będzie Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy jest to dzień wolny od pracy? Odpowiadamy.

23 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto ma upamiętniać zwycięski zryw Polaków z lat 1918-19 przeciwko Niemcom.

Zobacz wideo Waldemar Pawlak wraca do wielkiej polityki? Ekspertka wyjaśnia

Święto państwowe 27 grudnia. Czy to dzień wolny od pracy?

Nowe święto przypadać będzie na 27 grudnia - w rocznicę wybuchu powstania. Apel o jego ustanowienie został zainicjowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Łącznie podpisało go osiem tysięcy osób.

Świetlisty krzyż w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w LublinieLublin. Ogromny podświetlany krzyż oślepia mieszkańców osiedla [ZDJĘCIA]

27 grudnia dniem wolnym od pracy? Prezydent rozwiał wątpliwości

27 grudnia nie będzie dniem wolnym od pracy. Prezydent Andrzej Duda przyznał, że "trudno byłoby" forsować to w Sejmie. Andrzej Duda w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" mówił, że "idea święta ma służyć propagowaniu najlepszych wzorców, patriotyzmu, uczenia historii, zwłaszcza w jej najlepszych okresach, wierzę więc, że dzień wolny byłby ostatnią rzeczą, której chcieliby inicjatorzy akcji ustanowienia 27 grudnia jako święta".

Więcej aktualnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Rocznica Powstania Wielkopolskiego27 grudnia - nowe święto państwowe. Czy tego dnia będzie wolne?

Prezydent Andrzej Duda dodał, że ustanowienie tego święta, to "akt sprawiedliwości wobec niesłychanie ważnego czynu zbrojnego". "Powstanie było wielkim sukcesem, to trzeba ze wszystkich sił podkreślić" - zaznaczył. Andrzej Duda powiedział także, że choć w Wielkopolsce pamiętano o powstaniu, to przez dziesiątki lat było ono niedoceniane w przestrzeni ogólnopolskiej.

Więcej o: