Zwolnienie lekarskie. Jak sprawdzić, do kiedy jest ważne? Gdzie to zrobić?

Jesteś na zwolnieniu lekarskim, ale nie masz pewności, do kiedy jest ważne? Łatwo sprawdzisz to przez internet. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Zobacz wideo Czy nowe obostrzenia pomogą w walce z pandemią? Pytamy eksperta

Od kilku lat w Polsce funkcjonują elektroniczne zwolnienia lekarskie, które trafiają na Platformę Usług Elektronicznych ZUS i na profil pracodawcy w tym systemie. Z treścią zwolnienia L4 pracownik może zapoznać się za pośrednictwem Internetowego Konto Pacjenta (IKP) na stronie pacjent.gov.pl. Na liście znajdzie nie tylko nowo wystawione przez lekarza zwolnienie, ale i każde poprzednie. W ten sposób można sprawdzić m.in. ważność nowego zwolnienia. To informacja przydatna m.in. dla osób zakażonych koronawirusem.

Ważność zwolnienia sprawdzić w IKP. Sprawdź, jak je znaleźć

By skorzystać z IKP, trzeba mieć założony Profil Zaufany, który służy do zalogowania się w systemie. Po zalogowaniu wybieramy zakładkę "Historia leczenia", a następnie "Zwolnienia". Na tym ekranie znajduje się wyszukiwarka, dzięki której można łatwo znaleźć konkretne zwolnienie - po nazwie placówki medycznej, nazwisku lekarza, numerze prawa wykonywania zawodu lub po dacie wystawienia L4.

Zwolnienia w IKP zawierają:

  • datę wystawienia zwolnienia lekarskiego
  • nazwisko lekarz wystawiającego zwolnienie
  • numer prawa wykonywania zawodu
  • okres, na jaki wystawiono zwolnienie (w nawiasie podana jest liczba dni)
  • placówkę medyczną wraz z jej adresem

Najnowsze informacje z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Dodatkowo, po kliknięciu w "Szczegóły" danego zwolnienia, można znaleźć: serie i numer zwolnienia, NIP płatnika, instytucję ubezpieczającą (np. ZUS), status zwolnienia (np. wystawione), powód zwolnienia (KOD ICD-10 - Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych) i wskazania lekarskie.

Więcej o: