Boże Narodzenie 2021. Czy przed świętami trzeba się wyspowiadać?

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Adwent w tym roku rozpoczął się w niedzielę 28 listopada i potrwa do piątku 24 grudnia. Wielu chrześcijan, w związku z nadchodzącym dniem Bożego Narodzenia, zastanawia się czy należy udać się do spowiedzi? Odpowiadamy.

Spowiedź, a właściwie sakrament pokuty i pojednania, to jeden z najważniejszych obrzędów dla chrześcijan. Przed Świętami Bożego Narodzenia duchowni zalecają jego odbycie, nie jest to jednak konieczne. Nie ma bowiem kościelnych nakazów zobowiązujących wiernych do wyspowiadania się tuż przed 24 grudnia. 

Zobacz wideo Bigos staropolski. Idealny na bożonarodzeniowy obiad

Spowiedź a Święta Bożego Narodzenia

Według nauk Kościoła Katolickiego, wierni zobowiązani są do przyjęcia Eucharystii przynajmniej raz w roku, jeśli to możliwe w okresie misterium paschalnego, czyli Wielkanocy. Wierny powinien również poprzedzić ten moment sakramentem pokuty i pojednania. Kościół Katolicki nie nakazuje jednak odbycia spowiedzi akurat przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Więcej wiadomości o Świętach Bożego Narodzenia znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Miasto z piernika w Kolejkowie we WrocławiuWrocław. W Kolejkowie pojawiło się miasto z piernika [GALERIA]

O konieczności spowiedzi czy przyjmowania Eucharystii możemy przeczytać m.in. w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Znajdziemy tam również informacje wskazujące na to, że sakrament pokuty i pojednania jest uznawany za jeden z chrześcijańskich sakramentów uzdrowienia (tuż obok namaszczenia chorych). 

Sakrament pokuty i pojednania. Jak należy się spowiadać?

Jak informuje Kościół, mimo, że nie ma nakazu zobowiązującego wiernych do częstszego spowiadania się niż raz w roku, warto by praktykować to częściej. Duchowni zachęcają nawet do codziennego odbywania sakramentu pokuty i pojednania. Wyznanie grzechów nie powinno jednak odbywać się w sposób pozbawiony emocji i bez intencji uzyskania odpuszczenia. Warto przypomnieć dlatego pięć warunków dobrej spowiedzi:

  1. Rachunek sumienia.
  2. Żal za grzechy.
  3. Mocne postanowienie poprawy.
  4. Wyznanie grzechów.
  5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim.
Więcej o: