Łukasz Mejza - kim jest sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki?

Łukasz Mejza od 2014 roku jest samorządowcem. W wieku 23 lat został najmłodszym radnym województwa w Polsce. W 2021 roku objął mandat poselski jako poseł niezrzeszony i został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Kim jest Łukasz Mejza? Odpowiadamy.

Łukasz Mejza urodził się 15 maja 1991 roku. Prywatnie jest amatorem boksu oraz pasjonatem start-upów.

Zobacz wideo Nowacka o Mejzie: Politycy PiS widzą, że on dostaje wszystko, a oni ciężko pracują i nie dostają nic

Łukasz Mejza. Edukacja i biznesy sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki

Łukasz Mejza urodził się 15 maja 1991 roku. Uczęszczał do Europaschule "Marie & Pierre Curie" w Gubinie, a następnie uczył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Edwarda Dembowskiego w Zielonej Górze. Następnie studiował stosunki międzynarodowe na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie ukończył jednak podjętych studiów z prawa i komunikacji wizerunkowej. Tytuł zawodowy licencjata uzyskał w 2017 roku na Wydziale Finansów i Bankowości Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu na kierunku stosunki międzynarodowe.

Mateusz Morawiecki na granicy polsko-białoruskiejPremier na granicy. "Jest poszukiwanie słabych punktów" [ZDJĘCIA]

W  2019 roku założył własną firmę Future Wolves, która miała zajmować się szkoleniami z zakresu kompetencji miękkich, relacji w zespole i szeroko rozwiniętej obsługi klienta. Firmę podejrzewano o nieprawidłowości, jednak nie udało się zweryfikować, czy koszty przeszkolenia 76 pracowników z 37 firm faktycznie wynosiły ponad 883 tys. złotych brutto. Sprawa trafiła do prokuratury, ale Łukasz Mejza zaprzeczał stawianym mu zarzutom.

W 2020 roku Łukasz Mejza i Tomasz Guzowski założyli spółkę Vinci NeoClinic z siedzibą w Zielonej Górze, która miała prowadzić działalność gospodarczą m.in. w zakresie organizacji turystyki i opieki zdrowotnej. W listopadzie  2021 roku Wirtualna Polska opublikowała artykuł wskazujący na to, że spółka Vinci NeoClinic obiecywała leczyć pacjentów na nieuleczalne przypadłości metodami niemającymi medycznego uzasadnienia. Łukasz Mejza informował jednak, że jego firma zajmowała się wyłącznie turystyką medyczną.

Droga do politycznej kariery Łukasza Mejzy. W 2014 roku zyskał mandat radnego

Łukasz Mejza w 2014 roku uzyskał mandat radnego Sejmiku Województwa Lubuskiego z listy zorganizowanego przez Wadima Tyszkiewicza i komitetu Lepsze Lubuskie. We wrześniu 2015 został przewodniczącym klubu radnych Lepsze Lubuskie w sejmiku, kilka miesięcy później przekształconego w klub Bezpartyjni Samorządowcy. W 2018 roku, z listy KWW BS, uzyskał reelekcję, ponownie stając na czele klubu radnych. W 2019 roku był jednym z liderów ruchu Polska Fair Play. W tym samym roku znalazł się na ostatnim miejscu listy Polskiego Stronnictwa Ludowego do Sejmu w okręgu lubuskim.

Przeczytaj więcej informacji ze świata polityki na stronie głównej Gazeta.pl.

Łukasz MejzaKontrowersje wokół Mejzy. Miażdżąca większość Polaków chce jego dymisji

Po śmierci Jolanty Fedak objął zwolniony mandat poselski. W marcu 2021 roku złożył ślubowanie, zostając posłem niezrzeszonym.  W czerwcu 2021 roku wraz z posłem Zbigniewem Ajchlerem ogłosił powołanie stowarzyszenia "Centrum".

W sierpniu 2021 roku został ukarany naganą przez Prezydium Sejmu za odmowę złożenia oświadczenia majątkowego. W październiku przystąpił do Partii Republikańskiej, zostając jej wiceprezesem. 15 października objął stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz pełnomocnika prezesa Rady Ministrów ds. nowych technologii w sporcie. Kilkanaście dni później, po utworzeniu Ministerstwa Sportu i Turystyki, przeszedł na stanowisko sekretarza stanu w tym resorcie. Miesiąc po tych wydarzeniach przestał pełnić funkcje partyjne.

Więcej o: