Deweloper zbudował "covidowe" osiedle przy parku krajobrazowym. Jest akt oskarżenia

Prokuratura Rejonowa w Pucku skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie "covidowego" osiedla nad morzem. Deweloper wybudował je w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wykorzystując przepisy ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu COVID-19. Prezes spółki odpowie przed sądem za budowę domów w obszarze objętym ochroną przyrody.

"W sierpniu 2020 r. spółka MS King na działce usytuowanej w Mechelinkach rozpoczęła budowę 10 budynków dwukondygnacyjnych. Jak ustalono, inwestycja prowadzona była wbrew przepisom" - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Inwestor złożył do Starostwa Powiatowego w Pucku oświadczenie, w którym wskazał jako cel budowy "przeciwdziałanie COVID-19", powołując się na przepis art. 12 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. "Cel ten w żaden racjonalny sposób nie został uprawdopodobniony przez inwestora" - podkreśla Prokuratura Krajowa.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl

Nowy pomost w Lesie Bemowskim poprowadzono przez rezerwat Łosiowe BłotaBudował osiedle tuż przy rezerwacie. Deweloper usłyszał zarzuty

Deweloper nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu 

"Covidowe" osiedle powstało w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, na terenie objętym ochroną ze względów przyrodniczych i krajobrazowych. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego miejscowości Mechelinki teren ten jest oznaczony jako teren zieleni nieuporządkowanej z zakazem budowy. Działka położona jest na obszarze szczególnie zagrożonym powodzią w rozumieniu Prawa wodnego. "Rozpoczęcie robót budowlanych bez uzyskania stosownego pozwolenia wodnoprawnego narusza przepisy tej ustawy, a takiego zezwolenia inwestor nie pozyskał" - wyjaśniono w komunikacie.

Jak czytamy, prokurator w toku śledztwa równolegle do działań karnych zainicjował postępowanie administracyjne. Prokurator wniósł o wstrzymanie robót budowlanych prowadzonych w otulinie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, wskazując na brak podstaw do uznania, że inwestycja podlega ochronie wynikającej z art. 12 powołanej ustawy. Na mocy decyzji Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego roboty budowlane zostały wstrzymane.

Mieszkanie na sprzedaż w KlonowieMieszkanie za 60 tys., garaż za 100 zł. Wojsko wyprzedaje nieruchomości

Jak podaje Prokuratura Krajowa, prezes spółki MS King nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Za zarzucany czyn grozi kara grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat, zgodnie z art. 188 § 1 Kodeksu karnego.

Zobacz wideo Nowy król średniej półki? OnePlus Nord 2 pozytywnie zaskakuje [TOPtech]
Więcej o: