Szczepienia przeciwko COVID-19 dla dzieci. Od kiedy można zaszczepić 5-latki?

Resort zdrowia zapowiada wprowadzenie szczepień dzieci przeciwko COVID-19 już od 16 grudnia. Od tego dnia szczepionkę będą mogły przyjąć dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Jak poinformował w zeszłym tygodniu rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, 13 grudnia do Polski dotrze 1,1 mln szczepionek przeznaczonych na ten cel.

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat tuż po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację w tej sprawie. Uznano, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają wszelkie ryzyko.

Zobacz wideo Senator Jackowski o ustawach covidowych: Błędy zostały poczynione przez obie strony

Szczepienie dzieci przeciw COVID-19. Kiedy zostaną wystawione skierowania?

- Mamy w tej chwili decyzję producenta, że partia 1,1 mln szczepionek dotrze do Polski 13 grudnia. W granicach 11-12 grudnia Ministerstwo Zdrowia wystawi e-skierowania dla tej grupy wiekowej, które będą musieli podjąć rodzice. Chcielibyśmy od 16 grudnia, po dystrybucji szczepionek do punktów sczepień, podjąć akcję szczepień wśród dzieci - powiedział rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Wyjaśnił, że rejestracja na szczepienia będzie przebiegać tak samo jak dla starszych roczników.

Virus Outbreak Netherlands Protest w Rotterdamie. Policja oddała strzały, w centrum stan wyjątkowy [ZDJĘCIA]

Więcej na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce na stronie głównej Gazeta.pl.

Rodzice chcą szczepić swoje dzieci? Zainteresowanie ma być spore

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska informował na początku grudnia, że do resortu dociera sporo sygnałów, że rodzice chcą szczepić dzieci powyżej piątego roku życia. - Mam nadzieję, że szczepionki dotrą do nas trochę wcześniej, żebyśmy mogli logistycznie się do tego przygotować - mówił Kraska.

PIMS. Patrzysz, jak twoje dziecko umiera. Lekarze: Dopiero się uczymy PIMS. Patrzysz, jak twoje dziecko umiera. Lekarze: Dopiero się uczymy

Szczepionka przeciwko COVID-19 podawana dzieciom ma być zmodyfikowana. Dzieci w wieku od piątego do 11 roku życia przyjmować będą dawkę trzy razy mniejszą niż osoby dorosłe.

Więcej o: