Początek astronomicznej zimy. Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? To pytanie nurtuje wielu z nas, zwiastuje bowiem początek astronomicznej zimy. Kiedy przypada ten dzień? Ile będzie trwał? Odpowiadamy.
Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? Już niebawem, bo wypada on w grudniu, w pierwszy dzień astronomicznej zimy. Słońce góruje wówczas w zenicie w zwrotniku Koziorożca na półkuli północnej. Co to dla nas oznacza? Ile będzie trwał? Sprawdź.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku? 

Najkrótszy dzień w roku zawsze wypada podczas przesilenia zimowego, czyli na początku astronomicznej zimy. Warto przypomnieć, że daty astronomicznych pór oblicza się na podstawie położenia Słońca w zenicie nad różnymi szerokościami geograficznymi. Z powodu długości roku słonecznego i lat przestępnych data astronomicznej zimy jest ruchoma. Zatem kiedy jest najkrótszy dzień, a słońce będzie najkrócej nad Polską? W 2021 roku wypada on we wtorek 21 grudnia. A ile będzie trwał?

Najkrótszy dzień w roku. Ile będzie trwał 21.12?

21 grudnia 2021 roku Słońce będzie na niebie przez trochę ponad siedem godzin. Jednak nie we wszystkich miejscach zaświeci tak samo długo. Jak podał portal kalendarz.livecity.pl, we Władysławowie dzień potrwa 7 godzin i 15 minut, ale już w okolicach Kłobucka w województwie śląskim około 30 minut dłużej, czyli 7 godzin i 55 minut. W Warszawie długość dnia wyniesie 7 godzin i 42 minut. Co ciekawe, w stolicy Słońce zajdzie o godzinie 15:25. Oznacza to, że ten dzień będzie krótszy od najdłuższego w 2021 roku aż o 9 godzin i 4 minuty.

Więcej o: